Księgarnie podróżnicze w Warszawie

0 komentarzy

Świąteczny upominek, prezent urodzinowy, a może sposób na spędzenie wolnego czasu? Każdy argument jest dobry, żeby wybrać się do księgarni podróżniczej. Oczywiście najczęściej kupujących przygna tu planowana właśnie podróż – w końcu obok forów internetowych i blogów (sic!), to albumy, atlasy i przewodniki są najlepszym źródłem informacji na temat różnorakich kierunków świata. To także okazja do odkrywania zupełnie nowych miejsc, autorów, wydawnictw – można zatem skończyć z torbą zupełnie nieplanowanych książek (co wprawdzie poszerza horyzonty, choć może jest nieco gorsze dla portfela).

Dla szukających księgarni podróżniczych w Warszawie przygotowałem zestawienie miejsc, które warto odwiedzić w poszukiwaniu najlepszych przewodników, map i atlasów.

IMG_5824

To król wszystkich księgarni podróżniczych – nie tylko ze względu na najbardziej obszerną ofertę, ale także ze względu na wszech wiedzącą obsługę sklepu. Tutaj zasadniczo powinno udać się odnaleźć (lub zamówić) każdą poszukiwaną książkę. Księgarnia Atlas działa przy alei Jana Pawła (pod numerem 26), tuż obok Hal Mirowskich od 1967 roku. W Atlasie można odnaleźć nie tylko mapy, przewodniki (zarówno po polsku, jak i po angielsku), czy książki podróżnicze, ale całkiem pokaźną kolekcję książek do nauki języków obców (nawet tak egzotycznych jak turecki, perski, pendżabski, czy arabski). O globusach i mapach nie będę się rozpisywać, bo to oczywistość. Dla młodszych cała sala z grami, zabawkami i pomocami szkolnymi. Młodzież ściąga tutaj dużo przecenionych książek do nauki angielskiego.

 

Sklepy podróżnika to aż trzy zlokalizowane na Starej Ochocie sklepy: przy ulicy Kaliskiej 8/10 znajdziemy książki i sprzęt sportowy, a jakieś 100 metrów dalej, przy ulicy Grójeckiej 46/50 – odzież sportową. Jeśli chodzi o księgarnię, to szczególna atrakcja czeka tutaj na miłośników turystyki górskiej – właśnie jej poświęcono tutaj cała oddzielną salę.
IMG_5821-705x529

Zlokalizowany w samym centrum miasta Geograf (al. Jerozolimskie 61) dopiero debiutuje na rynku księgarskim, ale w czasach, kiedy więcej księgarni zamyka niż otwiera, każdą nową trzeba witać z otwartymi ramionami. Oferta sklepu, którego filie mieszczą się także w Łodzi, Krakowie i Katowicach, jest skromniejsza od opisanych wyżej, ale być może zmieni się to z wraz z czasem. Ze względu na sąsiedztwo hotelu Marriott i Dworca Centralnego, miejsce odwiedzane jest przed wielu obcokrajowców, a więc oferta skrojona jest nieco pod tych odwiedzających – dużo tu przewodników po Warszawie i Polsce, a także (nieco kiczowatych) pamiątek, typu popiersie Chopina lub długopisy w kolorach polskiej flagi.

 

FullSizeRender-6

Jeśli kluczową rolą w przypadku zakupów odgrywa cena lub gdy szuka się niepublikowanych już pozycji, czy “białych kruków”, koniecznie należy przejrzeć ofertę warszawskich antykwariatów. Jednym z najatrakcyjniejszymi cenami, a przy tym w zupełnie niezobowiązującym klimacie jest Antykwariat Grochowski (Kickiego 12). Jako że nigdy nie wiadomo, co znajdzie się na półkach sekcji podróżniczych, warto zaglądać tu regularnie. Szczególnie bogata jest sekcja z pozycjami na temat podróży po Polsce; duże wrażenie robią czekające na nowego właściciela albumy podróżnicze. Przy okazji, warto przejrzeć półki z podręcznikami językowymi i rozmówkami – te okażą się niezbędne w czasie każdej podróży.

 

Udanych zakupów! Czy znacie jeszcze jakieś księgarnie podróżnicze w Warszawie, o których nie wspomniałem wyżej? A może inne miasta w Polsce biją Warszawę pod kątem ich ilości i oferty? A może jednak lepiej robić zakupy w internecie? Czekam na Wasze komentarze!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych

Meksyk atrakcja wakacje