Letni relaks w butikowych hotelach z charakterem

1 komentarz |

W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej nietuzinkowych hoteli, których oferta skierowana jest do gości szukających odpoczynku w obiektach o oryginalnym wystroju, oferujących szeroką gamę aktywności i atrakcji kulturalnych. Szczególnie cieszy fakt, że otwierane są z dala od wielkich aglomeracji: pośrodku puszczy, nad taflą jeziora, czy w górach. To czyni z nich idealne miejsca na letni wypoczynek. Dziś cztery takie hotele.


Kto ma owce, ten ma co chce

 

Hotel Piwniczna to kameralny etno-hotel położony w gminie Piwniczna-Zdrój w odległości 2,5 km od granicy ze Słowacją.

Wystrój obiektu nawiązuje do tradycji Czarnych Górali oraz Łemków. Z zewnątrz budynek przypomina kobiecy strój ludowy: góra to biała bluzka, a dół – makowa spódnica z błękitną zapaską. Całość uzupełnia naturalne drewno, które jest podstawowym budulcem tradycyjnej chaty górskiej.
Hotel oferuje 21 jedno- i dwuosobowych pokoi oraz 15 apartamentów, w tym 2 ekskluzywne – wyposażone w otwarte na pokój salony kąpielowe z wannami Philippe’a Starcka. Wszystkie charakteryzuje oszczędny minimalizm i wysoki standard wyposażenia.

Owca wrzosówka – symbol regionu – stanowi motyw przewodni wystroju wnętrz, jak i restauracji noszącej nazwę – a jakże – „Czarna Owca”. Przygotowane tu dania powstają z wykorzystaniem owczych produktów. Kartę stworzył rodowity góral, szef kuchni Jan Buczek, który w nowoczesny sposób chciał ukazać walory beskidzkich i łemkowskich smaków. W czwartki po kolacji urządzana jest zabawa przy góralskiej muzyce na żywo.

Do dyspozycji gości hotelowych cały dzień pozostaje strefa rekreacyjna składająca się z części basenowej, saunowej i zabiegowej. Relaksu dostarczą masaże wodne, jacuzzi i kąpiele solankowe. Można skorzystać także z groty solnej, łaźni parowej oraz sauny suchej. W strefie basenowej przygotowano specjalne miejsce dla dzieci z dmuchanymi zabawkami i dyszami wodnymi.

Spragnieni aktywnego wypoczynku mogą wypożyczyć rowery, quady i buggy. Najwięcej emocji zapewni jednak rafting Doliną Popradu – rzeka jest stosunkowo płytka, a więc bezpieczna także dla początkujących kajakarzy.

Liczne zabytki na terenach gminy Piwniczna-Zdrój i okolicy sprawiają, że intensywnie rozwija się tu również kulturalna turystyka krajoznawcza. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum regionalne z bogatym działem etnograficznym na czele z historyczną kolekcją sprzętu narciarskiego.

Hotel Piwniczna
Gąsiorowskiego 5, 33-350 Piwniczna-Zdrój
www.hotelpiwniczna.pl
Cena pokoju dwuosobowego: od 105 zł/noc


 

Szczęście rzadko się trafia*

Hotel Stary Browar w Kościerzynie

Hotel Stary Browar w Kościerzynie

W samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej, godzinę drogi od Gdańska, niedaleko Jeziora Wierzysko (i 999 innych jezior w regionie), mieści się kościerzyński Hotel Stary Browar. W gruntownie odrestaurowanym budynku zostało wywarzonych 17 jedno- i dwuosobowych pokoi oraz apartament o podwyższonym standardzie. Wystrój wnętrz wchodzi w dialog z architekturą browaru, ale surowym ceglanym wnętrzom przytulności nadają drewniane elementy wykończenia.

Hotel dysponuje strefą relaksu, regionalną restauracją, pizzerią, pubem i małym centrum handlowym oraz, przede wszystkim, browarem z profesjonalną warzelnią. Złocisty napój jest w końcu motywem przewodnim tego miejsca.

W Kościerzynie chmielny trunek warzono już w XV wieku, a Stary Browar, postawiony w centrum miasta w 1856 roku, był przez stulecia chlubą całego Pomorza. Swoje lata świetności przeżywał w okresie międzywojennym, jednak potem stał się jedną z licznych rozlewni wód gazowanych i miodów pitnych. Ostatecznie zakończył działalność pod koniec minionego milenium.

Dziś, we wskrzeszonym Starym Browarze, boski napój wykorzystywany jest na wiele sposobów. W pubie można oczywiście skosztować wszystkich lokalnych rodzajów chmielu, a w restauracji podniebienia gości lokalnej restauracji uraczy zupa piwna, golonka i żeberka gotowane w kapuście z pyzami ziemniaczanymi i kaczka duszona w piwie. Złoty trunek wykorzystywany jest też podczas rytuału kąpieli piwnej w drewnianych baliach – to niewątpliwie najciekawsza atrakcja hotelowej strefy relaksu. Można w niej ponadto skorzystać z zabiegów odprężających i pielęgnacyjnych: refleksologii i aromatycznych masaży.

Hotel Stary Browar
Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna
www.starybrowarkoscierzyna.pl
Cena pokoju dwuosobowego: od 310 zł/noc

 

*powiedzenie kaszubskie


 

Podążanie własnymi ścieżkami to luksus

Hotel Galery 69

Hotel Galery 69

 

Autorski Hotel Galery69 jest harmonijnie wtopiony w otoczenie wsi Dorotowo oddalonej o 10 km drogi od Olsztyna. Obiekt to 21 pokoi urządzonych w surowym, ale estetycznym stylu, nieodparcie kojarzącym się z architekturą Warmii i Mazur. Z hamaków zawieszonych na balkonach można podziwiać srebrną taflę Jeziora Wulpińskiego. Tym samym hipnotyzującym widokiem można rozkoszować się z hotelowej restauracji, baru i sali konferencyjnej.

Wszystkie pokoje przyozdobione zostały awangardowymi dziełami sztuki nowoczesnej i osobliwymi meblami, które własnoręcznie tworzą właściciele hotelu – małżeństwo Małgorzata i Wojciech Żółtowscy.

Położenie hotelu sprzyja aktywnościom fizycznym. Latem hotel udostępnia kajaki i żaglówki (także ze sternikiem) i sprzęt surfingowy. Po okolicy można pojeździć wypożyczonym tu rowerem – właściciele opracowali kilka oryginalnych tras wycieczkowych. Jezioro otoczone jest pięknym lasem, po którym można godzinami spacerować – to idealne zajęcie nie tylko dla marzycieli.

Wisienką na torcie jest niezwykle oryginalna restauracja hotelowa. Serwowane tu świeże ryby kupowane są u miejscowych rybaków, a miód podawany na śniadanie pochodzi z okolicznych pasiek. Chlubą restauracji jest zupa rybna pod nazwą „nasza Bouillabaisse” i okonie smażone na maśle z czosnkiem.

Hotel Galery 69
Dorotowo 38, 11-034 Stawiguda
hotelgalery69.pl
Cena pokoju dwuosobowego: od 222 zł/noc


 

Ora et Labora: módl się i pracuj

Hotel Podklasztorze

Hotel Podklasztorze

 

Hotel Podklasztorze leży tuż nad błękitnymi wodami Pilicy, w sąsiedztwie Jeziora Sulejowskiego, zaledwie 120 km od Warszawy. Jak wskazuje sama nazwa, hotel został urządzony w… dawnym klasztorze.

Obiekt posiada 50 spersonalizowanych pokoi. Choć poszczególnym apartamentom patronują Winiarz, Furtian, Opat Salomon i inni mnisi, pod względem wystroju daleko im do ascetycznych cel. Dominują tu pastelowe barwy i tapicerowane meble. O tradycji miejsca przypominają wielkoformatowe grafiki i nadruki imitujące średniowieczne księgi.

Dzień w hotelu rozpoczyna się w restauracji Rycerskiej, gdzie w ramach śniadania przy wspólnym stole serwowane są regionalne produkty. Ciężko odmówić chleba pieczonego według tradycyjnej receptury cysterskiej, czy wędlin z hotelowej wędzarni, zwłaszcza że energia przyda się do udziału w spływach rzekami w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Na ich trasie można podziwiać unikalną faunę i florę.

Popołudniu warto zwiedzić teren dawnego opactwa, które ufundował Kazimierz Sprawiedliwy. Zabytkowy kompleks zakonny stanowi doskonały przykład architektury romańskiej. W tajemnice mnichów wprowadza kustosz tutejszego muzeum.

Wieczór to czas relaksu: w podziemiach hotelu mieści się basen i centrum spa. Na bardziej aktywnych wczasowiczów czeka zaś sala fitness, pokój bilardowy, a także boisko do gry w badmintona i siatkówki.

Hotel Podklasztorze
Władysława Jagiełły 1, 97-330 Sulejów
www.hotelpodklasztorze.pl
Cena pokoju dwuosobowego: od 249 zł/noc

 

Artykuł ukazał się w sierpniowym (8/2016) wydaniu magazynu Business Life Polska

1 komentarz

  1. Gabinet refleksologii Poznań

    Powiem szczerze, że bardzo zdziwiłem się, gdy przeczytałem, że wSPA prowadzona jest również refleksologia. Nie jest zbyt popularna ta nasza działka, ale widzę, że wraz z powrotem do medycyny alternatywnej, naturalnej może przeyżywać małe odrodzenie 🙂
    Bardzo mnie to cieszy, pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych