Bardo dla aktywnych – rowerem przez Pogranicze Kłodzkie

0 komentarzy |

Bardo – miasteczko usytuowane w górach Bardzkich, nad Nysą Kłodzką – jest nie tylko jednym z najciekawszych celów weekendowych wycieczek na Dolnym Śląsku, ale także doskonałą bazą wypadowa na wyprawy rowerowe i wycieczki piesze po Pograniczu Kłodzkim.

Jedną z największych atrakcji Barda są trasy rowerowe będące częścią „Singletrack Glacensis”, będącej największą siecią singletracków w Europie. Trasy biegną wschodnią ścianą Kotliny Kłodzkiej z samej północy, ze Srebrnej Góry i Barda, na południe, czyli do Czarnej Góry i Międzygórza. Singletracki, to ścieżki rowerowe o szerokości do 1,5 metra. tworzą one pętle, po których poruszamy się tylko w jednym kierunku. Na wjeździe na poszczególne pętle znajdują się bramy wjazdowe, a na trasie miejsca postojowe i stacje naprawcze.

W Bardzie łączna długość tras singletrack wynosi blisko 35 km. Najkrótsza trasa – Pętla Hrabiowska – prowadzi od Hotelu Bardo do punktu widokowego Miejsce Hrabiowskie i z powrotem. Z kolei Wokół Wzgórza Różańcowego przebiega 3-kilometrowa trasa, polecana w szczególności mniej zaawansowanym rowerzystom. Kolejne trasy to ponad 11 km trasa Pętla Łaszczowa docierająca na taras widokowy na urwisku – miejsca znane jako Obryw skalny. Roztacza się z niego panorama Barda, Przełomu Bardzkiego i północnej części Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich. Z kolei najdłuższa Pętla Wilcza ma długość przekraczającą 25 km i przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.

Kolejną atrakcją Barda dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu są spływy kajakowe i pontonowe po Nysie Kłodzkiej, która wijąc się szerokimi zakolami, przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Przełom Bardzki to środkowy, najbardziej malowniczy odcinek Nysy Kłodzkiej o długości 14 km pomiędzy Ławicą a Bardem – ze względu na swój urok przełom ten nazywany jest Cudem Sudetów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych