Brazylia, Kenia, Tanzania za 1500 zł. Loty czarterowe – sposób na tanie latanie

0 komentarzy

Bezpośredni lot z Warszawy do Kenii lub Brazylii i z powrotem za 1500 zł? Tak, to możliwe dzięki lotom czarterowym. Odkąd organizatorzy wyjazdów zorganizowanych zdecydowali się otworzyć na klienta indywidualnego szukającego tylko i wyłącznie przelotów w atrakcyjnych cenach, podróże na własną rękę w bliższe i dalsze zakątki świata stały się nie tylko łatwiejsze, ale też tańsze. I jeśli myślicie, że to tylko kierunki takie jak Egipt, Tunezja, czy Kanary – jesteście w błędzie.


Loty czarterowe – co to?

Dla niewtajemniczonych krótkie wprowadzenie: organizatorzy wyjazdów masowych w Polsce oferujące wyjazdy zorganizowane same nie organizują transportu, ale powierzają to zadanie jednemu z przewoźników, np. Smallplanet, Ryanair Sun, czy LOT. Wygląda to mniej więcej tak, że przewoźnik zapewnia flotę i obsługę, ale za wypełnienie samolotu, czyli sprzedaż miejsc, odpowiada już sam organizator wyjazdu. Do tej pory najczęściej było tak, że lot czarterowy można było kupić w pakiecie z noclegami i innymi atrakcjami (wyżywienie, animacje) jako pakiet wczasowy. Aktualnie organizatorzy decydują się na sprzedaż samych biletów licząc na kompletne zapełnienie samolotów (po co samoloty mają latać niepełne, skoro i tak lot jest już zakontraktowany?). Poza tym zdają sobie sprawę, że istnieje ogromny rynek osób, które samodzielnie organizują sobie wyjazdy i szukają połączeń na własną rękę (to pewnie większość czytelników takiego bloga jak ten), więc czemu by nie uszczknąć kawałka tego tortu? W punktu widzenia turysty takie otwarcie to w zasadzie świetna wiadomość – z kilku powodów.


 

Dobra wiadomość dla podróżujących na własną rękę

Pierwszy powód to taki, że takie oferty to zwykle loty do miejsc, których zwykle w ofertach regularnych przewoźników brak, albo są one masakrycznie drogie. Przykład? Do wspomnianej wcześniej Brazylii bezpośrednio nie lata z Polski żaden przewoźnik. Próżno szukać bezpośrednich lotów także do Kenii, Gambii, Indonezji, Meksyku, na Kubę, czy Sri Lankę. To samo tyczy się wielu miejsc w Europie – chodzi na przykład o albańską Tiranę, gruzińskie Batumi, macedońską Ochrydę i północną Afrykę – Tunezję i Egipt. Oczywiście w przypadku tych lotów obowiązuje sezonowość, tj. loty realizowane są tylko w sezonie, przy czym sezon dla różnych miejsc może oznaczać zupełnie co innego: dla Brazylii będzie to polska zima, a dla Albanii – polskie lato. Loty czarterowe realizowane są z większości lotnisk w Polsce.

 


Później taniej (ale nie tylko). Kiedy najlepiej rezerwować loty czarterowe?

Druga rzecz, która odróżnia loty czarterowe sprzedawane w opisywanym modelu, to cena przelotów. W większości przypadków najlepsze ceny znajdziemy na dosłownie kilka dni przed wyjazdem. Na przykład w marcu 2018 r. do 1500 – 1600 zł spadła cena za przelot do Rio de Janeiro (oczywiście na zakup trzeba było decydować się od razu, bo wylot odbywał się w ciągu kilku dni). Zatem możemy tutaj mówić o klasycznym i rzadko spotykanym “last minute” (regularni przewoźnicy będą raczej podwyższać cenę wraz ze zbliżaniem się terminu wylotu). Oczywiście nie jest to sztywna reguła – dobre ceny zdarzają się na długo przed wylotem – szczególnie dotyczy to pierwszych przylotów i ostatnich odlotów, kiedy mniej pasażerów decyduje się na podróż.

Oczywiście liczy się refleks – jeśli uznamy, że cena za przelot jest atrakcyjna, nie ma co się zastanawiać, bo kilka godzin później tego przelotu nie będzie już w ofercie. Cóż, sprytnych podróżników jest sporo.  Dobra wiadomość jest też taka, że cena za przelot czarterowy uwzględnia bagaż rejestrowany. 

Przykład rezerwacji r.pl z końca marca 2018 r. na trasie Warszawa – Split: pierwszy termin jest o ponad połowę tańszy niż kolejne (lot obsługiwany od czerwca).


 

Inspiracja

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że w większości biur podróży możliwy jest zakup biletów w jedną stronę. Daje to możliwości swobodniejszego planu podróży, np. można wrócić do domu z innego miasta innymi liniami. Nawet korzystając tylko i wyłącznie z lotów czarterowych można złożyć ciekawą wycieczkę po Bałkanach, Grecji, Hiszpanii, czy Włoszech. W takim przypadku nie zapominamy oczywiście o innych przewoźnikach i ich siatkach przelotów.

Loty czarterowe to świetny sposób na zorganizowanie udanych wakacji na własną rękę. Kiedy współpasażerowie wysiądą na lotnisku w Maladze, aby autorem dojechać do najbliższego hotelu blisko plaży, Wy możecie ruszyć w poznawanie najciekawszych miejsc Andaluzji. Kiedy urlopowicze będą popijać drinki nad brzegiem basenu w Hurghadzie, Wy możecie pojechać do odległego o 3-4h jazdy starożytnego Luksoru.


 

Gdzie kupić bilety na loty czarterowe?

Biletów na przeloty czarterowe nie znajdziemy w popularnych porównywarkach cen biletów.
Są one dostępne na stronach wybranych biur podróży lub bezpośrednio u organizatorów: TUI, ITAKA i Rainbow.

W przypadku biur podróży, np. na stronie Travel Planet znajduje się aktualna lista dostępnych lotów czarterowych (na dzień powstania tego postu ich liczba przekracza: 100). Strona zawiera oferty lotów do m.in. Bułgarii, Chorwacji, Egiptu, Grecji, Maroka, Turcji i Tunezji.

Większą ofertą i dodatkowe możliwości filtrowania znajdziemy na stronie z lotami czarterowymi TUI. Organizator oferuje loty do m.in. Bułgarii, Cypru, Lazurowe Wybrzeże, Grecji, Hiszpanii i Wyspy Kanaryjskie, a wśród egzotycznych kierunków znajdziemy: Jamajkę, Kenię, Mauritius, Meksyk, Sri Lankę, Tajlandię, Tanzanię, Wyspy Zielonego Przylądka i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Szeroką ofertę lotów czarterowych wprowadził również Rainbow (z ciekawszych kierunków: Gambia, Sri Lanka, Kenia, Kuba, Meksyk, Tajlandia oraz wiele miejsc na południu Europy). Warto zaznajomić się także z propozycją lotów czarterowych ITAKI – organizator proponuje loty do m.in. Cypru, Omanu, Portugalii, Turcji, Maroka i Egiptu.

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych