Jak dojechać na Ukrainę szybko i tanio

2 Komentarze |

Rada Unii Europejskiej w czerwcu 2017 r. zatwierdziła ruch bezwizowy między Ukrainą, a krajami Wspólnoty. Ukraińcy mogą w celach biznesowych, turystycznych i rodzinnych przebywać na terytorium UE do 90 dni. Dla posiadaczy bordowych paszportów nic się nie zmienia: tak jak do tej pory, w przypadku podróży na Ukrainę, obowiązuje ruch bezwizowy.

W związku z ułatwieniami wizowymi, z dnia na dzień, pojawia się coraz więcej sposobów przejazdu między Polską, a Ukrainą. Już teraz można wybierać między przejazdami autobusowymi, kolejowymi, a nawet tanimi przelotami – i co ciekawe, te ostatnie wypadają najkorzystniej nie tylko pod względem czasowym, ale też finansowym, pod warunkiem, że podróżujemy pomiędzy dużymi miastami.

Poniżej znajduje się aktualne zestawienie sposobów transportu pomiędzy Polską, a Ukrainą. Zapewne za chwilę pojawi się ich jeszcze więcej, szczególnie jeżeli chodzi o połączenia lotnicze – być może nie będą to tylko połączenia do dwóch najpopularniejszych miast, tj. Lwowa i Kijowa (szczególnie jeśli Ryanair ostatecznie jednak porozumie się z rządem ukraińskim, a stanie się to prędzej niż później).


 

 

Loty na Ukrainę

Obok LOT-u, który od lat oferuje bezpośrednie połączenia z Warszawy do Lwowa, Kijowa, Charkowa i Odessy, z Bydgoszczy i Poznania do Lwowa, można skorzystać z oferty Ukraine International Airlines: bezpośrednich lotów z Warszawy do Kijowa, ale ze względu dużą siatkę połączeń lokalnych, można z UIA – przesiadając się w Kijowie – dotrzeć do innych miast ukraińskich.

Prawdziwa rewolucja dopiero chyba przed nami, bowiem tani przewoźnicy dopiero zaczęli interesować się wschodnim sąsiadem niedawno: Wizzairem już dziś można dostać się z kilku miast polskich (i innych miast europejskich) do Kijowa, z Wrocławia i choćby z Berlina do Lwowa. Domyślam się, że za niedługo pojawią się kolejne połączenia – szczególnie wyczekiwane są te z polskich miast do Lwowa, szczególnie jeśli Ryanair w końcu porozumie się z rządem Ukrainy i zacznie tam rozwijać swoje kolejne bazy (a stanie się to prędzej niż później, choć na razie tania linia zaliczyła ostry falstart).
Póki co do Lwowa można bezpośrednio dolecieć linią SprintAir z Radomia i LOT-em z Bydgoszczy.
Intensyfikacja działań tanich przewoźników wymusi na LOT i UIA znaczne obniżenie cen biletów.


 

Dojazd z lotnisk 

Lwów – Danylo Halytskyi: http://lwo.aero/en
trolejbus nr 9 w kierunku centrum (2 UAH);
taksówka: 50 UAH

Kijów – Żuliany: http://iev.aero/en/
Lotnisko położone jest zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta; przejazd powinien zająć max. 20 minut.
Dojazd trolejbusem nr 9 lub marszrutkami do stacji metra.
Uwaga: taksówkarze za szlabanem lotniskowym (1 minuta spaceru od lotniska) oferują znacznie lepsze ceny niż ci pod samym terminalem.

Kijów – Boryspol: https://kbp.aero/en/
Od razu przy wyjściu z lotniska znajduje się przystanek autobusu Skybus (nr. 322). Kierowca sprzedaje bilety w autobusie przed odjazdem – ich cena to 60 UAH do centrum (dworzec kolejowy i stacja metra Vokzalna), oraz 35 UAH do stacji metra Charkowska. Cena żetonu na przejazd metrem to 5 UAH (stan na sierpień 2017 r.). Czas dojazdu 20-25 minut do metra Charkowska i ok. 1h do dworca kolejowego.

Warto pamiętać, że we Lwowie, Kijowie i Odessie funkcjonuje też Uber.


 

Przejazdy autobusowe

To najpopularniejszy sposób podróży na Ukrainę: autobusy na wschód ruszają z większości polskich miejscowości.

Bilety z Polski najlepiej kupić przez internet, np. na stronie dworzeconline.pl. Warto też przejrzeć oferty większych przewoźników takich jak PolskBus i Ecolines.

Bilety z Ukrainy są dostępne na stronie bus.com.ua ,  busfor.ua, a także bus.tickets.ua/en.


 

Przejścia piesze Medyka/Szegini

Najpopularniejsza przejście piesze znajduje się w Medyce, która położona jest niedaleko Przemyśla. Z miasta do Medyki można dostać się prywatnym autobusem nr 9, który zaczyna kurs z ulicy Wilsona, ale najłatwiejszym do namierzenia przystankiem jest ten przy ul. Jagiellońskiej (niedaleko Muzeum Ziemi Przemyskiej). Podróż trwa ok. 25 minut, a szczegółowy rozkład można znaleźć na stronie przewoźnika Eurobus. Druga opcja to busik, który odjeżdża z ulicy Czarneckiego na tyłach dworca PKP lub dworca PKS (zwykle odjeżdżają po wypełnieniu; 2 zł). Przejazd do granicy taksówką to koszt ok. 50-60 zł. Przejście piesze jest praktycznie bezproblemowe, jeśli posiada się paszport Unii Europejskiej lub kartę Polaka (na dowód nie przekroczymy granicy). Pokonanie granicy samochodem jest czasochłonne; przy przejściu granicznym jest sporo niestrzeżonych parkingów – koszt pozostawienia auta na 24h to wydatek rzędu 6 złotych.

Po ukraińskiej stronie wsiadamy do marszrutki, która zatrzymuje się w po drodze w kilkunastu małych miejscowościach i wioskach (po drodze będzie tylko jeden dłuższy przystanek w Mościskach) i w 1,5 – 2h dowozi pasażerów pod dworzec centralny (wokzal) we Lwowie . Przejazd w jedną stronę to wydatek rzędu 38 hrywien (stan na sierpień 2017 r.).  Po przejściu granicy przejazd do dowolnej miejscowości oferują też prywatni kierowcy: cena zależy od ustaleń z kierowcą, a dotarcie do Lwowa zajmie 45 min – 1h).

Warto pamiętać, że na polską stronę można legalnie wnieść 16 litrów piwa i 4 litry wina, oraz 1 litr alkoholu wysokoprocentowego (powyżej 22%) lub 2 litry alkoholu do 22%, oraz dwie paczki papierosów. 


 

Przejścia drogowe

Więcej o przejeździe samochodem przez granicę z Ukrainą znajdziecie w bardzo dobrym przewodniku Samochodem na Ukrainę – co warto wiedzieć? na blogu roadtripbus.pl.


 

Połączenia kolejowe

Innym sposobem na przejazd przez granicę jest skorzystanie z pociągu. Do Lwowa bez przesiadek można dostać się pociągiem sypialnym z Wrocławia (12h, ok. 240 zł) i Warszawy (11:20h, ok. 240 zł). Do Kijowy z Warszawy kursuje sypialny pociąg Kiev Express (16 h, ceny od 400 zł). Po bilety trzeba udać się do kasy międzynarodowej. Jak widać: ani ceny biletów, ani czas przejazdu, nie należą do atrakcyjnych.

Jeśli planujecie jednak podróż koleją, poniższe możliwości dają sporo lepsze możliwości:

 

Pociąg Kijów – Lwów – Przemyśl

Od grudnia 2016 r. codziennie kursuje międzynarodowy pociąg na trasie Kijów-Przemyśl-Kijów przez Lwów. Pociąg wyrusza z Kijowa o godz. 6 rano, a do Przemyśla przybywa o godz. 12:37; w drogę powrotną rusza o 15:42, aby w stolicy Ukrainy przybyć na godz. 23:53 (stan na wrzesień 2017 r.). Bilety trzeba kupić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem – można to zrobić przez stronę ukraińskich kolei (płatność kartą; średni koszt biletu na całej trasie to ok. 60 zł w II klasie i 80 zł w I klasie). W pociągu jest dostępne darmowe wifi, gniazdka elektryczne (najlepiej wybrać miejsce przy oknie) i wagon barowy. Połączenie jest w Przemyślu skomunikowane z IC Wyspiański, który zatrzymuje się m.in. we Wrocławiu, w Opolu, Częstochowie, Krakowie i Rzeszowie.
Już niedługo mają zostać uruchomione kolejne podobne połączenia na trasie Kijów – Przemyśl: Po 24 sierpnia rusza druga para pociągów Kolei Ukraińskich z Kijowa przez Lwów do Przemyśla, co umożliwi bezpośrednie połączenie z Polską mieszkańcom Winnicy, Chmielnickiego i Tarnopola.

 

Pociąg Kowel – Chełm – Kowel

Od czerwca 2017 r. podróżujący na Ukrainę mają do dyspozycji połączenie relacji Kowel-Chełm-Kowel. Podróż trwa niecałe trzy godziny. Szynobus rusza z Kowla o godz. 11:53, a dociera do Chełma o godz. 13:41; w drogę powrotną startuje o godz. 14:51, aby z powrotem na Ukrainę przybyć o godz. 18:40. Cena biletu na tej trasie wynosi ok. 25 zł w jedną stronę.
UWAGA! Na tej trasie szykuje się jednak zmiana: zamiast z Kowla, pociągi mają ruszać ze Zdołbunowa. 

 

Pociąg Odessa – Lwów – Przemyśl 

Pierwszy pociąg z Odessy wyjedzie 10 grudnia 2017 r.  o godz. 18.26 czasu lokalnego. Z kolei z Przemyśla pierwszy pociąg ruszy 11 grudnia o godz. 11.15. Pociąg ma kursować codziennie i po drodze zatrzyma się m.in. we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim.

 


 

Jak wyglądają Wasze doświadczenia związane z podróżowaniem na Ukrainę? Który środek transportu polecilibyście najbardziej, a który najmniej? Co mogłoby się jeszcze zmienić w tej kwestii? Czekam na Wasze komentarze! 

2 komentarze

 1. An Ja

  Przekraczanie granicy polsko – ukraińskiej, gdy wygodnie siedzimy w pociągu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Plusy to brak kolejek na granicy i komfortowa podróż z Przemyśla do Lwowa. Bilety polecam kupić z dużym wyprzedzeniem, bo pociąg cieszy się dużą popularnością 🙂

  Odpowiedz
  • Dawid Mikoś

   Wiesz może, jakie są aktualne ceny biletów na ten pociąg?

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych