Golden Gate Bridge – skąd najlepiej widać najsłynniejszy most San Francisco

1 komentarz |

Golden Gate Bridge jest dla  San Francisco tym, czym dla Nowego Jorku Statua Wolności, a dla Paryża – Wieża Eiffel’a – niekwestionowanym symbolem miasta. Dziś – obok więzienia Alcatraz i tramwajów linowych – stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Most oddano do użytku w 1937 roku i z miejsca jego charakterystyczna pomalowana na czerwony kolor konstrukcja wpisała się na dobre w krajobraz miasta. Uchwycenie go na zdjęciach wpisane jest zatem w katechizm każdego odwiedzającego San Francisco. Ale czy wiecie, z którego miejsca najlepiej sfotografować Golden Gate Bridge? Odpowiedzi szukajcie w niniejszym tekście.

 

Marshall’s Beach

marshall beach

 

Odwiedzenie plaży jest punktem kulminacyjnym spaceru po położonym na zachodzie miasta parku Presidio.  Zejście w dół nad sam brzeg oceanu stromą ścieżką w kierunku Marshall Beach pozwoli nie tylko na przyjrzenie się mostowi, ale także samemu Pacyfikowi. Dociera tu jedynie garstka turystów, miejscem zatem można pocieszyć się przez dłuższą chwilę. Ponoć jest to także ulubiona plaża naturystów.

 

 

Golden Gate Bridge Welcome Center 

 

Punkt obserwacyjny przy Welcome Center znajdujący się od południowo-wschodniej strony Mostu to najpopularniejsze miejsce widokowe – uważajcie, żeby ktoś nie wydłubał Wam oczu selfie-stickiem. Zdjęcie mostu robi tu praktycznie każdy. Nieopodal tarasu widokowego znajduje się wspomniane centrum informacji turystycznej – można zaczerpnąć wiedzy, a także zakupić przewodniki i pamiątki związane z najbardziej charakterystyczną konstrukcją w mieście.

 

Golden Gate Bridge Welcome Center

 

Równie atrakcyjny widok prezentuje się z położonego na wschód od tego centrum parku Crissy Field. Jest on mniej zatłoczony – najwięcej tu rodzin grających w gry i bawiących się z dziećmi.

 

 

 

 

Elementy konstrukcji

sf golden bridge elementy konstrukcji

Przejście pod konstrukcją mostu od strony Vista Point (punktu widokowego po północno-wschodniej stronie mosty) w kierunku Battery Spencer pozwala przyjrzeć się elementom technicznym konstrukcji.

 

 

Battery Spencer

 

Battery Spencer

 

 

Battery Spencer to dawny fort wojskowy. To stąd można zobaczyć most z bardzo bliska i to tu można zrobić mu (i sobie) najlepsze zdjęcie. Większość zdjęć wykorzystywanych na pocztówkach i reklamach zostało wykonanych właśnie tu. Nic dziwnego – Golden Gate Bridge znajduje się tu na wysokości oczu i… na wyciągnięcie dłoni. Dodatkowo świetnie prezentuje się stąd także zatoka, jak i ocean. “Taras widokowy” jest na tyle duży, że nie trzeba przepychać się łokciami i na siłę kadrować swoich zdjęć.

Jedyny szkopuł w tym, że dojście do lokalizacji wymaga nieco wspinaczki… lub podjazdu samochodem (parking może być utrudniony, gdyż pewnie inne osoby też wpadły na pomysł, żeby tutaj przyjechać autem). Warto pamiętać, że wstęp jest tu całkowicie bezpłatny, jednak brak też jest jakiegokolwiek zaplecza sanitarnego czy gastronomicznego.

 

 

Jeśli starczy Wam jeszcze sił w nogach i butelek z wodą w plecakach, warto wybrać się także do położonego nieco wyżej innego fortu wojskowego – Fort Point. Stamtąd rozpościerają się podobne widoki.

 

Most tonący we mgle

 

Oczywiście w całym tym komplecie brakuje zdjęć mostu w mgle. Aby być jednak świadkiem takiego widoku, trzeba do SF udać się latem. Skąd bierze się ta mgła, w której zatapia się Golden Gate Bridge? Temperatura w San Francisco utrzymuje się przez cały rok na zbliżonym poziomie, jednak latem znacząco wzrasta (w końcu to Kalifornia!). Gorące masy powietrza ciągnące od strony lądu napotykają chłodną wodę oceanu, a takie zderzenie powoduje wytworzenie mgieł. Popołudniami wraz z gorącym powietrzem przesuwa się ona nad zatokę i właśnie dlatego most potrafi ukryć się we mgle (zimą zatrzymuje się na lądzie – stąd mgła może być widoczna w południowo-wschodnich rejonach miasta).  Ze względu na ocieplenie wody w oceanie, z roku na rok obserwuje się jednak coraz mniej mglistych dni latem, co zresztą niekorzystnie wpływa na ekosystem (niektórym gatunkom roślin mgła dostarcza wilgoci podczas suchego lata).

 

Poznaj historię mostu

 

Wszystkim, którzy zainteresowani są historią mostu i chcieliby dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących także samej konstrukcji, polecam wybranie się na (bezpłatny) darmowy spacer z woluntariuszami z San Francisco City Guides.

 

1 komentarz

  1. San Francisco

    San Francisco nie do końca mi się podobało, ale faktycznie ten most robi wrażenie. I ten przekrój przez linę nośną jest elegancki!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych