Hasankeyf: miasto, które przestanie istnieć

4 Komentarze |

 

 

Hasankeyf Turcja

Starożytne miasto Hasankeyf położne nad Tygrysem jest jedną z najdłużej zamieszkiwanych w sposób ciągły osad na świecie – jej historia zaczęła się aż 10 tys. lat temu.

Najpierw przybyli tu pierwsi chrześcijanie – Asyryjczycy, a następnie Rzymianie, którzy ufortyfikowali miasto, żeby kontrolować transport towarów z Persji. W średniowieczu, już za panowania Arabów, przechodził tędy szlak jedwabny. Dziś ta niewielka osada, zamieszkiwana głównie przez Kurdów, to część Turcji, dawnego Imperium Osmańskiego.

Skalne miasteczko Hasankeyf to istne muzeum na wolnym powietrzu. Wapienne skały kryją tysiące jaskiń, które aż po dziś zamieszkiwane są przez ludzi. Terenie kanionu, który tworzy niezwykły ekosystem.

Znajduje się tu ponadto 300 średniowiecznych zabytków, w tym ruiny XII-wiecznego pałacu, pozostałości dawnego mostu, meczet El Rizk i charakterystyczny minaret. To być może ostatnia szansa, żeby je zobaczyć – już niedługo Hasankeyf całkowicie znajdzie się pod wodą.Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

4 komentarze

 1. Paulina | Mucha w sieci

  A ja co roku planuję, że tam w końcu pojadę i jeszcze się nie zebrałam. I już od 5 lat mówią, że będą zalewać, więc jest duże prawdopodobieństwo, że niedługo to nastąpi. Muszę się pospieszyć, bo Hasankeyf to moje marzenie 🙂

  Odpowiedz
  • Dawid Mikoś

   Jechać, jechać! Dopinguję! I dziękuję za komentarz!

   Odpowiedz
 2. Europaka

  Znakomity materiał i cudowne zdjęcia:) Uwielbiam odwiedzać Twojego bloga, czerpię z niego inspiracje na kolejne podróże:) Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Dawid Mikoś

   Dziękuję za doping!

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych

Meksyk atrakcja wakacje