Hasankeyf Turcja

Starożytne miasto Hasankeyf położne nad Tygrysem jest jedną z najdłużej zamieszkiwanych w sposób ciągły osad na świecie – jej historia zaczęła się aż 10 tys. lat temu.

Najpierw przybyli tu pierwsi chrześcijanie – Asyryjczycy, a następnie Rzymianie, którzy ufortyfikowali miasto, żeby kontrolować transport towarów z Persji. W średniowieczu, już za panowania Arabów, przechodził tędy szlak jedwabny. Dziś ta niewielka osada, zamieszkiwana głównie przez Kurdów, to część Turcji, dawnego Imperium Osmańskiego.

Skalne miasteczko Hasankeyf to istne muzeum na wolnym powietrzu. Wapienne skały kryją tysiące jaskiń, które aż po dziś zamieszkiwane są przez ludzi. Terenie kanionu, który tworzy niezwykły ekosystem.

Znajduje się tu ponadto 300 średniowiecznych zabytków, w tym ruiny XII-wiecznego pałacu, pozostałości dawnego mostu, meczet El Rizk i charakterystyczny minaret. To być może ostatnia szansa, żeby je zobaczyć – już niedługo Hasankeyf całkowicie znajdzie się pod wodą.Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

Hasankeyf Turcja

PROŚBA O KOMENTARZ!

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz go uzupełnić o swoją wiedzę? Chcesz o coś zapytać? Pamiętaj o dodaniu komentarza poniżej! DZIĘKUJĘ!