Makau to pierwsza i ostatnia kolonia europejska w Chinach: Portugalczycy osiedlali się tu od połowy XVI wieku, a w 1999 roku zwrócili miasto Chińczykom. To jeden z trzech specjalnych regionów w kraju (obok Hongkongu i Tajwanu), w którym obowiązuje inne przepisy, szczególnie te dotyczące prawa i handlu – taki warunki zostały wynegocjowane przez opuszczających kolonizatorów. Ślady po portugalskiej obecności widoczne są na każdym kroku: od nazw ulic i placów, oznakowanie, czy menu w restauracjach.
Do Makau można dotrzeć samolotem, ale większość podróżnych przybywa tu promem z Hongkongu, w którym statki odpływają w dwu portów: Kowloon lub wyspy Hongkong. Większość podróżnych wybiera jednodniowe wycieczki do miasta – jeśli Wy też – lepiej kupić bilet na statek z wyprzedzeniem.
Co znajdziesz w tym artykule?
Kasyna
Dziś Makau najbardziej słynie z kasyn – już od blisko 10 lat są one bardziej dochodowe niż te w Las Vegas i to właśnie na nich opiera się większość ruchu turystycznego (co 5 mieszkaniec pracuje w kasynie). Może dlatego, że jest to jedyne miejsce w całych Chinach, gdzie hazard jest w pełni legalny. Jednak to nie one sprawiły, że miasto docenione zostało przez UNESCO.
Historyczne Centrum Makau
Historyczne Centrum Makau, czyli szlak prowadzący między 25 obiektami o niezwykłych walorach historycznych, to alternatywa dla tych, których kieszenie i portfele są za małe na żetony do kasyn, albo mają nieco inne zainteresowania. Trasę można pokonać na piechotę – pomogą w tym darmowe mapki, po które można udać się do informacji turystycznej przy Largo do Senado.
Niezwykłość tych obiektów polega na tym, że zostały one zaprojektowane i wybudowane przez osiedlających się tu od połowy XVI wieku przyjezdnych, nie tylko Portugalczyków zresztą. W mieście powstało wiele budynków mieszkalnych, a także religijnych w stylu od renesansowego, po barokowy, aż na neo-klasycystycznym kończąc. Architekci zainspirowani tym, co widzieli w Indiach czy kontynentalnych Chinach, włączali te elementy do konstruowanych przez siebie prac, tworząc oryginalne i unikalne dzieła sztuki. To wszystko następowało w zetknięciu z lokalnymi obyczajami i wierzeniami, tym samym adaptując projekty do lokalnych uwarunkowań. Na szlaku Historycznego Centrum Makau znajdują się więc zarówno budynki w stylu stricte europejskim, kościoły, chińskie budynki mieszkalne, a także łączące je ulice, alejki i skwery.
Dom Mandaryna
Jednym z obiektów na szlaku jest dawna posiadłość chińskiego pisarza, filozofa i przedsiębiorcy Zheng Guanyinga. Dom łączy w sobie cechy tradycyjnej rezydencji chińskiej z elementami architektury zachodniej i ma ponad 60 oddzielnych pomieszczeń. Wstęp bezpłatny.
Migdałowe ciasteczka
Ujrzycie je wszędzie – w historycznym centrum sprzedają ja na ulicy, w cukierniach, w sklepach z pamiątkami. O ile turystów częstuje się tu nimi na każdym kroku, a więc zanim się obejrzymy, już posmakowaliśmy wszystkich ich wariacji, warto rozważyć przywiezienie kilku opakowań jako prezenty. Co ciekawe, równie pięknie zapakowane i niczym nie różniące się się migdałowe ciasteczka można znaleźć w zwykłych supermarketach – oczywiście ich cena tu jest znacznie niższa. Sekret niezwykłego smaku ciasteczek leży nie tylko w samych migdałach, ale też.. mące z zielonej fasoli, z której są pieczone.
Katedra św. Pawła
Kto by pomyślał, że to co widać, to jedynie fasada katedry wybudowanej w XVII solidnie podtrzymywanej przez złożoną konstrukcją techniczną? Jeśli planujecie w Makau nocleg (co nie jest taki głupi pomysł!), wybierzcie się tu późnym wieczorem, kiedy ruiny są romantycznie podświetlone, a na schodach – zamiast turystów – przesiaduje makaońska młodzież.
Bakkwa
Smakuje jak jerky (suszona wołowina), ewentualnie kabanosy – i tak jak te ostatnie sprzedawana jest w różnych smakach. Choć Makau wcale nie jest miejscem, skąd wywodzi się zakąska, tylko tu sprzedawana jest dosłownie na każdym rogu. Zanim dokonamy zakupy, warto spróbować i oceniać, czy dany smak będzie odpowiadał naszemu podniebieniu.
Świątynia A-Ma
Mazu to lokalna bogini rybaków i żeglarzy. Nazwa Makau jest tłumaczeniem jej imienia na kantoński. To najlepszy dowód na nierozerwalną więź położonego nad morzem miasta z taoistyczną świątynią. Postawiono ją i modlono się tu dużo wcześniej nim na wielką skalę zaczęli przybywać na wybrzeże chińscy osadnicy. Sanktuarium jest najsłynniejszym tego typu obiektem w Makau – cieszy się wręcz tu estymą, że znalazło się nawet na lokalnych banknotach.
Promy do Makau odpływają z okolic Star Ferry Pier Tsim Sha Tsui w Koulun.