Malaga: jak zobaczyć jak najwięcej – za jak najmniej

3 Komentarze |


Zaniedbana kiedyś Malaga – smętny port słynący z tego, że urodził się tu wielki hiszpański malarz Pablo Picasso – od lat przechodzi ogromną metamorfozę. Realizowane tu inwestycje mają sprawić, że miasto nie będzie tylko  przystankiem w drodze na słoneczne plaże Costa del Sol, ale być może zostanie okrzyknięte drugą Barceloną…

Zmiany są szczególnie widoczne w sferze kulturalnej – to tu w 2015 roku powstała hiszpańska filia słynnego paryskiego Centrum Pompidou, to tu od tego samego roku w Museo Ruso wystawiane są obrazy z Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, to tu otwierane są przestrzenie, gdzie pokazywana jest wysokiej klasy sztuka hiszpańska – chodzi o miejsca takie jak Centro de Arte Contemporáneo, czy Museo Carmen Thyssen. Do kompletu dochodzą atrakcje o znacznie dłuższej tradycji, np. Muzeum Picassa, Katedra w Maladze, forteca Alcazaba, czy ruiny twierdzyGibralfaro.
Co ciekawe, przy odrobinie planowania wszystkie te atrakcje można zobaczyć za darmo – jak ktoś się uprze, nawet w ciągu jednej niedzieli. Poniżej podpowiadam, jak to zrobić.

Zabytki Malagi – atrakcje praktycznie

Malaga za darmo

Malaga za darmo

Katedra w Maladze

Gotycka katedra miejska, wybudowana w miejscu dawnego meczetu, nazywana jest La Manquita. Co może oznaczać ta nazwa? Jeśli skojarzyła się Wam z mańkutem, jesteście na właściwym tropie!  Przydomek “jednoręka kobieta” przylgnął do niej ze względu na zaplanowaną, ale nigdy nie postawioną, drugą wieżę katedralna. Ta pierwsza – samotna siostra – jest najbardziej rozpoznawalnym elementem zabudowy Starego Miasta.
Barokowe wnętrza nie zaskakują wprawdzie niczym wyjątkowym, ale jeśli ktoś chciałby je popodziwiać, najlepiej zrobić to w czasie niedzielnych mszy – wtedy wejście jest bezpłatne. W przeciwnym razie, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5€.
Dodatkową atrakcją są przykatedralne ogrody.

Calle Molina Lario 9. Godziny otwarcia: pn-pt: 10:00 – 18:00; sb: 10:00 – 17:00; nd: 14:00-18:00.

Zamek Gibralfaro

Zamek wybudowany został za czasów rządów kalifa kordobańskiego – Abd-al-Rahmana III. O tym, że to istotny symbol miasta świadczy fakt, że X-wieczny obiekt znajduje się w nawet w herbie Malagi. Gibralfaro położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na miasto i port – lepszego punktu widokowego w Maladze nie znajdziecie. Najtrwalej zachowały się tu wały, po których można swobodnie spacerować i robić zdjęcia. Dodatkową atrakcją jest całkiem interesujące Centrum Interpretacji – niewielkich rozmiarów muzeum wojskowe.

Alcazaba

Położona poniżej zamku Gibralfaro, w zamyśle miała chronić miasto przed piratami przybywającymi morzem od południa. Alcazaba to dawna forteca arabskich władców Grenady i najlepiej zachowany tego typu obiekt w całej Hiszpanii. Choć w Maladze przywykło porównywać się ją do Alhambry, tak naprawdę daleko Alcazabie do wspaniałych posiadłości Maurów z Grenady. Przez kilka ostatnich stuleci obiekt podupadał, ostatnio jednak poddawany jest stopniowej renowacji. Dodatkową atrakcję stanowi znajdujące się na terenie fortecy muzeum archeologiczne.

Plaza de la Aduana, Alcazabilla 2. Godziny otwarcia: pn-nd w godz. 9:00-20:00 (lub do godz. 18:00 w sezonie zimowym). Wstęp: 2,20€ (0,60€ ulgowy). Bilet łączony (Gibralfaro & Alcazaba): 3,50€.
Wstęp do obu obiektów jest bezpłatny w każdą niedzielę od godz. 14

Muzea Malagi – zwiedzanie bezpłatne

Muzeum mieszczące się na nabrzeżu portowym w szklanej kostce oraz przylegających do niej budynkach to jedyna pozamiejscowa filia paryskiego Centrum Pompidou. W kilku pomieszczeniach o dość sporej powierzchni prezentowane są dzieła artystów z całego świata. Światowej klasy nazwiska i świeże spojrzenie na sztukę – tego można spodziewać się po prezentowanych tu kolekcjach.

centrepompidou-malaga.eu ; Pasaje Doctor Carrillo Casaux. Godziny otwarcia: środa – poniedziałek w godz. 9:30 – 20:00; wtorki: nieczynne.
Ceny biletów: ekspozycja stała + wystawy czasowe: 9€ (5,50€ ulgowy); ekspozycja stała: 7€ (4€ ulgowy); wystawy czasowe: 4€ (2,50€ ulgowy).
Wstęp bezpłatny dla wszystkich w niedziele po godz. 16

Centro de Arte Contemporáneo de Málaga

Działające od 2003 roku CAC Málaga, najczęściej odwiedzane muzeum Malagi, znajduje się w rewitalizowanej okolicy nabrzeża zwanej przez mieszkańców Soho. Niewielką przestrzeń wystawienniczą zajmują dzieła sztuki współczesnej. Choć CAC daleko do Tate Modern, czy MET, wizyta w galerii może być jedyną okazją do przyjrzenia się nieco oryginalniejszym i odważniejszym dziełom artystycznym w tej części Hiszpanii.

www.cacmalaga.eu ; Calle Alemania. Godziny otwarcia: wtorek – nd w godz. 10:00 – 20:00, pn: nieczynne.
Wstęp bezpłatny 

Colección del Museo Ruso (Muzeum Rosji)

Uważane za wisienkę na muzealnym torcie Malagi, lokalna kolekcja rosyjskich dzieł sztuki to ‘okazy’ sprowadzane z petersburskiego Ermitażu. Największe wrażenie robią wystawy czasowe (strona internetowa zamieszcza aktualne informacje na ten temat); stała ekspozycja to skondensowany przegląd dzieł artystów i stylów, którymi od lat szczyci się malarstwo rosyjskie.  Dodatkową atrakcją jest sam postindustrialny budynek muzeum, który jeszcze nie tak dawno robił za fabrykę tytoniu. Choć muzeum oddalone jest nieco od pozostałych atrakcji, z centrum można tu dotrzeć autobusem nr 16 (bilet jednorazowy to koszt 1,50€). Zwiedzanie warto połączyć z wizytą ze znajdującym się w sąsiedztwie Muzeum Automobili (tutaj niestety nie ma już możliwości zwiedzania bezpłatnego).

www.coleccionmuseoruso.es ; Avenida Sor Teresa Prat 15. Godziny otwarcia: codziennie w godz. 9:30 – 20:00.
Ceny biletów: ekspozycja stała + wystawy czasowe: 8€ (4€ ulgowy); ekspozycja stała: 6€ (3,50€ ulgowy); wystawy czasowe: 4€ (2,50€ ulgowy).
Wstęp bezpłatny dla wszystkich w niedziele po godz. 16

Museo Carmen Thyssen

Muzeum dla fascynatów sztuki hiszpańskiej, szczególnie tej z Andaluzji. Dzieła pochodzą z obszernej kolekcji Carmen Thyssen, której większa część prezentowana jest w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie. Spodziewajcie się dużo scen flamenco, walk torreadorów i prezentacji życia hiszpańskiej prowincji.

www.carmenthyssenmalaga.org ; Plaza Carmen Thyssen – C/Compañía 10. Godziny otwarcia: wt-nd w godz. 10:00 – 20:00.
Ceny biletów: ekspozycja stała + wystawy czasowe: 9€ (5€ ulgowy); ekspozycja stała: 6€ (3,50€ ulgowy); wystawy czasowe: 4,50€ (2,50€ ulgowy). Oprowadzanie z przewodnikiem: każdy wtorek, piątek, sobota (g. 13:00), w cenie biletu.
Wstęp bezpłatny dla wszystkich w niedziele po godz. 17

Museum Jorge Rando

Jorge Rando to współczesny artysta hiszpański pochodzący z Malagi. Muzeum jego imienia wystawia prace malarza, jak i innych międzynarodowych artystów tworzących w stylistyce neoekspresjonistycznej. Instytucja dzieli budynek z zakonem, który został założony w tym miejscu 130 lat temu. Muzeum zajmuje raptem cztery sale – obejrzenie ekspozycji nie powinno zająć więcej niż 1 godzinę. W przylegającym kościele w sobotnie poranki organizowane są darmowe koncerty.

www.museojorgerando.org ; Calle Cruz del Molinillo 12. Godziny otwarcia: pn-sb: 10:00-20:00; nd: zamknięte
Wstęp bezpłatny

Muzeum Picassa

Muzeum mieści się w pięknym Pałacu Buenavista w samym centrum Starego Miasta – zaledwie parę minut od domu, w którym mieszkał artysta (przy Plaza de la Merced), przekształconym zresztą w oddzielne muzeum.
W Muzeum Picassa nie można zobaczyć wprawdzie żadnego z jego najsłynniejszych obrazów, ale wizyta warta jest długiego stania w kolejce – sam po wyjściu stąd stałem się jeszcze większym fanem malarza. Obiekt najlepiej zwiedzać z audio-guidem (wypożyczenie wliczone w cenę; w przypadku kiedy wstęp jest bezpłatny – 1€): nagrania nie tylko zdradzają okoliczności powstania obrazów, ale dodatkowo nakreślają sylwetkę samego Picassa – to pozwala na dobre poznanie Hiszpana, nie tylko jako artysty. Dodatkową atrakcją instytucji są prezentowane tu wystawy czasowe.

Choć możliwa jest wizyta za darmo, warto rozważyć, czy nie lepiej obejrzeć obrazy i rysunki unikając tłumów – w tym przypadku lepiej wybrać się tu z samego rana, aby nie wpaść na zorganizowane wycieczki. Uwaga – jakakolwiek próba robienia zdjęć kończy się ostrą reprymendą ze strony obsługi muzeum…

www.museopicassomalaga.org; Calle San Agustín 8. Czynny codziennie. Godziny otwarcia: listopad – luty: 10:00 – 18:00, marzec – czerwiec oraz wrzesień – październik: 10:00-  19:00, lipiec – sierpień: 10:00 – 20:00.
Ceny biletów: ekspozycja stała + wystawy czasowe: 10€; ekspozycja stała: 7€; wystawy czasowe: 5,50€.
Wstęp bezpłatny dla wszystkich w niedziele (dwie ostatnie godziny działania muzeum).

3 komentarze

 1. Life - My Journey

  Dzięki za przydatne wskazówki dotyczące darmowych miejsc! Wybieram się w styczniu i na pewno skorzystam! 🙂

  Odpowiedz
  • Dawid Mikoś

   Udanego wyjazdu! Z chęcią dowiem się, jak było!

   Odpowiedz
   • Life-My Journey

    I oczywiście było cudownie, skorzystałam z twoich wskazówek i odwiedziłam za darmo Centrum Pompidou i Muzeum Pablo Picasso! 🙂 Zdecydowanie najbardziej podobało mi się Castillo de Giblarfaro a bardziej widoki + klub Theatro, gdzie wszyscy tańczą w rytm salsy. Już wszystko opisane na blogu!

    http://www.life-myjourney.com/category/podroze/hiszpania/

    Oprócz tego zdecydwanie największe wrażenie zrobił na mnie wąwóz El Caminito del Rey –> MAGIA! 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych