Pielgrzymka do Libanu: święte miejsca chrześcijan

0 komentarzy |

Ziemie libańskie są nierozerwalnie związane z historią chrześcijaństwa: Biblia wymienia miejsca na terenie Libanu ponad 70 razy.  Co roku tysiące pielgrzymów odwiedzają liczne monastery, sanktuaria maryjne, miejsca związanych z postacią papieża Jana Pawła II i cudów oraz Dolinę Kadisza.  Wystarczy sprawdzić w wyszukiwarkach, a okaże się, że co druga parafia z Polsce organizuje pielgrzymki do Libanu… Jakie konkretnie miejsca w Kraju Cedrów odwiedzają osoby zainteresowane turystyką religijną?

Annaja: Klasztor św. Marona z relikwiami św. Szarbela

W położonym na wysokości 1200 m n.p.m. klasztorze św. Marona znajduje się grób św. Szarbela Makhlufa – największego świętego Libanu. Można tam także zwiedzić muzeum z kolekcją pamiątek po słynnym pustelniku, które pozwalają poznać losy świętego.W sąsiedztwie kościoła znajduje się pustelnia św. Piotra i Pawła, w której święty spędził ostatnie lata swojego życia.

Kim jest najsłynniejszy libański święty?
Szarbel Makhluf (Jusuf Antun Makhluf) to XIX-wieczny duchowny maronicki, mnich i pustelnik. Urodził się w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej w Bekaa Kafra w Dolinie Kadisza. Jako dwudziestokilkulatek wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona przybierając zakonne Szarbel (“Pomazaniec Boży”). Ostatnie 23 lat życia spędził w przyklasztornej pustelni modląc się i poszcząc. Po śmierci niezabalsamowane ciało zakonnika złożono w grobie bez trumny. Po pogrzebie nad grobem pojawiła się utrzymująca się przez 45 dni łuna. Po ekshumacji zwłok, okazało się, że ciało Szarbela było w nienaruszonym stanie i wydobywała się z niego substancja o niezwykłym zapachu. Ludzie zaczęli modlić przy grobie prosząc o uzdrowienie i inne łaski. Do dnia dzisiejszego Kościół zarejestrował w tym miejscu ponad 23 tys. cudownych uzdrowień.

Popularnym miejscem pielgrzymek jest również wieś Bekaa Kafra. To miejsce narodzin św. Szarbela, zlokalizowana w okolicach miasta Baszarri. Na miejscu domu zakonnika znajduje się kościółek ze źródełkiem. Z kolei niedaleko miejscowości Fariya stoi wysoki na prawie 23 metry, 40-tonowy posąg św. Szarbela, w którym znajdują się relikwie zakonnika.

W Annaji celebrowany jest także inny mnich, podopieczny św. Szarbela.  Jest nim Stefan Nehmé, któremu również przypisuje się liczne cuda, m.in. wskrzeszenie nienarodzonego dziecka. Stefan Nehmé, nazywany „młodszym bratem” św. Szarbela, został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku. W Libanie szacunkiem wiernych cieszy się też  Nimatullah al-Hardini, który był wychowawcą i nauczycielem św. Szarbela. Grób mnicha znajduje się w miejscowości Kfifane.

Dolina Kadisza

Dolina Kadisza (Wadi Kadisza) to miejsce związane z początkiem chrześcijaństwa na ziemiach libańskich. W grotach ukrytych w klifach otaczających „święta dolinę” ukrywali się chrześcijanie. Można zwiedzić wszystkie odkryte i zbadane monastery i pustelnie w dolinie, ale do mniejszych i bardziej ukrytych możliwości dotarcia bez specjalistycznego sprzętu. W 1998 roku pozostałości po dawnych monasterach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do największych i najbardziej znaczących monasterów w dolinie należą cztery kompleksy: Deir Qannubin, Deir Mar Antonios Qozhaya, Saydet Hawqa i Mar Lishaa.

Samodzielnie Dolinę Kadisza można zwiedzać dwojako: 1) zaczynając trekking w wiosce Bqorqasha, skąd ścieżka podążą w górę rzeki – tym sposobem można dotrzeć do monasteru Mar Lishaa 2) w wiosce Fraydiss kierując się ścieżką w dół rzeki. Po kilkuset metrach ścieżka się rozwidla: droga na wprost prowadzi do Monasteru Qannoubine, a druga, po lewej stronie, wiedzie do monasteru Saydet Hawka. Wstęp do wszystkich monasterów i pustelni jest bezpłatny. Dwa razy do roku trekking po Dolinie Kadisza organizuje Lebanon Mountain Trail (www.lebanontrail.org).

Jrabta: Sanktuarium św. Rafki

Bazylika z grobem świętej Rafki, orędowniczki osób cierpiących oraz klasztor św. Józefa znajdują się w wiosce Dżrabta, 13 km od miejscowości Batroun.

Rebeka Pietra Chobok Ar-Rajes modliła się o uczestnictwo w cierpieniu Chrystusa. Cierpiała na ślepotę i paraliż, dlatego jest patronką osób przewlekle chorych. Zakonnica przeżyła 82 lata i została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku. Przy bazylice znajduje się muzeum poświęcone świętej, w którym zgromadzono przedmioty należące do świętej.
W miejscowości Himlaya, gdzie urodziła się św. Rafka, znajduje się sanktuarium oraz pozostałości po jej domu.

Kana

Według ewangelii św. Jana, w Kanie Galilejskiej odbyło się wesele, podczas którego Jezus Chrystus dokonał swojego pierwszego cudu – zamienienia wody w wino. Nikt nie ma 100% pewności, że libańska miejscowość Kana to właśnie to miejsce, zwłaszcza że wioski o tej nazwie znajdują się też w Izraelu, ale grotę, gdzie miała miejsce uroczystość, pielgrzymki odwiedzają już co najmniej od VI wieku.
Aktualnie pielgrzymi docierają tutaj rzadko, gdyż miejsce to znajduje się blisko granicy z Izraelem i na wjazd do wioski potrzebne jest specjalne zezwolenie – można je uzyskać w Sydonie, gdzie zresztą Jezus miał wygłaszać swoje kazania.

Zahle: Sanktuarium Matki Bożej z Zahle

Sanktuarium Matki Bożej z Zahle położone jest na wschodzie Libanu, po drodze do miejscowości Baalbek. W kościele znajduje się statua Matki Bożej z platformą widokową na całe miasto Zahle.

Harissa: Sanktuarium Matki Boskiej Libanu

Sanktuarium Matki Boskiej Libanu to ważny ośrodek pielgrzymowania zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Świątynia z 8,5-metrową figurą Maryi znajduje się na wzgórzu Harissa (620 m n.p.m.). Można na nie dotrzeć  na dwa sposoby: 1) kolejką gondolową Jounieh Téléphérique (stacja dolna znajduje się w zatoce w miejscowości Dżunija; 9000 LBP w obie strony) lub 2) samochodem górzystą drogą.
Warto tu przyjechać też po widoki: z tarasu widokowego rozpościera się jedyna w swoim rodzaju panorama zatoki. Przy sanktuarium znajduje się pomnik Jana Pawła II z cytatem: „Liban to więcej niż kraj, to przesłanie dla świata” – to słowa, które wypowiedział papieża podczas swojej pielgrzymki do sanktuarium w 1997 roku.

Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej w Maghdouche

Sanktuarium Saydet El Mantara (Matki Boskiej Oczekującej) zostało wybudowane nad grotą, gdzie Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa ze wspomnianego wyżej Sydonu. W grocie znajduje się cudowna figura Maryi.

Bzommar: sanktuarium maryjne i kaplica poświęcona Janowi Pawłowi II

Sanktuarium maryjne w Bzommar pochodzi z 1749 r. Mieści się tu też siedzibą Patriarchy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego z jedyną na Bliskim Wschodzie kaplicą poświęconą Janowi Pawłowi II, gdzie znajdują się relikwie papieskie.

Chekka: klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła)

Zgodnie z legendą, sanktuarium zbudowało dwóch marynarzy w IV wieku. Pewnej zimowej nocy, pływający na morzu żeglarze znaleźli się w niebezpieczeństwie. Zaczęli się modlić, po czym ukazała się Matka Boska w postaci źródła światło i poprowadziła ich do brzegu w pobliżu współczesnego miasteczka Chekka w północnym Libanie. Żeglarze wyrzeźbili w klifie jaskinię i poświęcili ją Maryi Dziewicy, którą nazwali sanktuarium Matki Bożej Światłości. Grecko-prawosławny klasztor zbudowano w XVII wieku. Znajduje się w nim cudowna ikona maryjna.

 

SPRAWDŹ PRZEWODNIKI I LITERATURĘ DOT. CHRZEŚCIJAŃSKIEGO LIBANU >

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych