Rosja to kraj o bogatej historii i kulturze. Najlepiej zacząć jego poznawanie od dwóch najwspanialszych miast Rosji. Sankt Petersburg jest kulturalną stolicą Rosji, która słynie z kanałów, białych nocy i Muzeum Ermitażu; Moskwa to metropolia z bogatą historią, gdzie nowoczesność styka się z socrealistyczną estetyką na niespotykaną skalę. Szkoda, że wciąż tak rzadko tu jeździmy – a Rosjanie tak naprawdę bardzo do Polaków są podobni. 

Poniżej zebrałem podstawowe informacje, które warto poznać przed wyjazdem na Wschód. 

Wiza do Rosji

Dwa powody, dla których Polacy nie jeżdżą do Rosji to: ograniczona liczna połączeń lotniczych i wymóg posiadania wizy. Wizę można wyrobić samodzielnie, choć wymaga to nieco planowania i będzie trochę trwało, lub powierzyć tę kwestię agencji turystycznej, która jest w stanie zorganizować wizę nawet w tydzień.  Więcej o wizach do Rosji pisałem w tym artykule.

Rosja – jak dojechać?

Najłatwiej – LOTem. To wciąż najszybszy i najprostszy sposób dotarcia to bezpośrednie loty do Moskwy lub Sankt Petersburga. Co najmniej dwa razy do roku przewoźnik organizuje promocje, w ramach których można bilet w obie strony nawet za 500-600 zł. Takie ceny można też znaleźć poza promocją, ale raczej na loty posezonowe –  czyli od października do kwietnia.

Alternatywnie, można poszukać połączeń alternatywnych, np. przez Tallin (AirBatlic) lub Mińsk (Belavia). Z Budapesztu do obu miast lata także Wizzair. Inna opcja to samolot do Finlandii (np. z Gdańsku do Turku), a dalej do Sankt Petersburga autobusem LuxExpress (ok. 10h). Z Helsinek można też w 3,5h dojechać szybkim pociągiem Allegro.

Z Polski do Moskwy kursuje też pociąg „Polonez”, jednak podróż trwa ponad 19 godzin, a dodatkowo ostatnio było głośno, że podróżni bez wizy białoruskiej mieli problemy na przejściach granicznych. Cena za przejazd to ok. 560 zł za miejsce siedzące do nawet ok. 1400 zł za miejsce leżące deluxe. Bilety można kupić na stronie kolei rosyjskich. 

Przez tę stronę można też kupić bilet na każdy inną trasę, w tym tak popularne jak Sankt Petersburg – Moskwa czy kolej transsyberyjską. Podróż Sapsanem (na trasie Petersburg – Moskwa) to super sprawa – pociąg dojeżdża w 4h, rano serwowane jest śniadanie i przez cały czas dostępny jest internet. Jeśli miejsce rezerwujemy z wyprzedzeniem, cena wyniesie mniej niż 150 zł (czyli tyle co przejazd polskim Pendolino, choć standard rosyjskiego sokoła jest znacznie wyższy). 

Hotele w kapciach

Jednym z najdziwniejszych zwyczajów w Rosji jest… wręczanie pary kapci w wynajmowanych mieszkaniach, a nawet hotelach. Moje oczy zrobiły się okrągłe jak dwurublówki, kiedy w hotelu Demokrat (nie polecam, także ze względu na śniadanie, którym była „zapiekanka” o smaku kartonu i rozcieńczana kawa zbożowa) w Sankt Petersburgu na powitanie zostały mi wręczone niebieskie plastikowe kapcie, które powinienem zakładać na buty chodząc po korytarzach posiadłości. Tego nie oczekują nawet w Ermitażu! Pozostałe doświadczenia oceniam pozytywnie. W Sankt Petersburgu mogę polecić hotele z sieci „Station Hotel”. Station Hotel Z12 położony jest 3 minuty od stacji metra i serwuje dobre śniadania, a przy okazji – może pochwalić się świetnymi cenami – zresztą nocuje w nim sporo Polaków.
Każdy cudzoziemiec ma obowiązek meldunkowy, ale zwykle hotel – za niewielką opłatą – robi to za nas. Mam wątpliwości, czy tak samo wygląda to w przypadku kwater prywatnych… 

Bezpiecznie w Rosji?

W Moskwie czy Sankt Petersburgu jest tak (nie)bezpiecznie jak w innych miastach Europy. Trzeba pamiętać, że w Rosji istnieje zagrożenie terroryzmem. Rosja zaangażowana jest w konflikt z ISIS w Syrii i wciąż żywe są animozje ze strony Czeczenów.
Mając na uwadze zamachy w metrze w Moskwie w 2010 r., na stacjach metra zamontowano bramki, przez które obowiązkowo powinien przejść każdy podróżujący podziemną kolejką. Jeśli coś wzbudzi podejrzenie osób pilnujących wejść, jesteśmy odsyłani do checkpointu, w którym nasz bagaż jest prześwietlany i ewentualnie zadawane są pytania dotyczące zawartość bagażu. Taka sytuacja przytrafiła mi się dwukrotnie w Petersburgu; w Moskwie z kolei podróżnych z większymi bagażami (tj. plecakami) „skanowani” są ręcznymi wykrywaczami. Bramki wykrywające metale znajdują się też przy wejściach na dworcach kolejowych i dodatkowo – na perony. 

Język: ты не говоришь по-русски?

Po angielsku to można co najwyżej porozmawiać z obsługą Starbucksa – pod warunkiem, że nie wykroczy ona poza standardowy zestaw pozdrowień. OK, trochę w tym przesady, ale generalna zasada jest taka, że łatwiej niż po angielsku sprawniej porozumieć się… po polsku. W dwóch hotelach, w których spałem, nikt nie znał angielskiego, w trzecim – tylko podstawy. Niezbędne jest przyswojenie sobie kilku zwrotów, a już na pewno grażdanki, czyli rosyjskiego alfabetu. Jeśli się jej nauczymy, będziemy w stanie rozszyfrować wiele nazw i napisów, których znaczenie może być nawet podobne do polskiego. Rosyjskiego uczyłem się w szkole i choć nigdy nie zostałem mistrzem tego języka, do dziś pamiętam podstawowe zwroty, co znacznie ułatwiły codzienną komunikację w Rosji: także w barach, hotelach i Starbucksach.  

Publiczny internet: jak działa wifi

Z wifi można skorzystać w większości miejsc publicznych, w tym także -co jest ogromną zaletą – w metrze. Dostęp jest wprawdzie darmowy, ale zwykle wiąże się z formą rejestracji wymagającej podania kodu przesyłanego w wiadomości SMS. Jedyny problem, z którym można się spotkać to to, że SMS będzie mógł zostać wysłany tylko na rosyjski numer. Może więc lepiej zaopatrzyć się w rosyjską kartę SIM? Do kupienia karty SIM, jak w większości krajów, będzie potrzebny paszport. 

Przydatne aplikacje

Przed wyjazdem do Rosji zrewidujcie aplikację, które są zaintalowane na Waszym smartfonie. O ile Google Maps i Uber będą działać, o tyle znacznie bardziej przydatne okażą się Yandex Maps (dokładne mapy z restauracjami) i Yandex Taxi (tańszy i powszechniejszy niż Uber). Dodatkowo w Moskwie może przydać się Velobike, czyli aplikacja do wypożyczania rowerów miejskich i Moscow Pass do planowania podróży komunikacją miejską. 

Zakaz sprzedaży alkoholu

W sklepach nie kupimy alkoholu po g. 23. Sekcje z alkoholem są zamykane albo półki z alkoholem są zasłaniane czarnymi płachtami. Prohibicja obowiązuje do g. 8 rano. Alkohol jest serwowany w barach i restauracjach przez całą noc.  Swoją drogą, nieco rozbawił mnie widok, kiedy w barze mlecznym w porze obiadowej, jeden z klientów zamówił sobie do jedzenia kielicha… a ponieważ był pod krawatem, to pewnie był z tych mniej awanturujących…

Ceny w Rosji. Drogo?

Ceny jedzenia w sklepach w Rosji są niemal identyczne jak w Polsce. Nawet Moskwa, którą powszechnie uważa się za bardzo drogie miasto, okazała się przystępna cenowo. Najdroższy jest wstęp do atrakcji – jeśli chcecie zobaczyć najciekawsze miejsca, szykujcie się na spory wydatek. Poniżej przykładowe ceny hoteli i biletów wstępu do atrakcji: 

Noclegi:
Nocleg w hotelu Fontanka w Sankt Petersburgu dla 1 osoby/noc – 2000 rubli
Nocleg w hotelu Station Z12 w Sankt Petersburgu dla 1 osoby/noc ze śniadaniem – 2150 rubli
Nocleg w B&B: prywatny pokój z łazienką (Souvenir Design Guesthouse) w centrum Moskwy – 3000 rubliBilety wstępu: 
Katedra św. Piotra i Pawła w Sankt Petersburgu – 450 rubli 
Sobór św. Izaaka w Sankt Petersburgu – 150 rubli 
Carskie Sioło – wstęp do parku: 150 rubli
Zbrojownia kremlowska – 700 rubli
Kreml (katedry) – 500 rubli
Ermitaż – 700 rubli
Muzeum Faberge w Sankt Petersburgu – 600 rubli
wstęp do ogrodów Peterhof – 900 rubli

 

PROŚBA O KOMENTARZ!

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz go uzupełnić o swoją wiedzę? Chcesz o coś zapytać? Pamiętaj o dodaniu komentarza poniżej! DZIĘKUJĘ!