Toronto: najpiękniejsze metro Kanady

0 komentarzy |

Metro w Toronto to część większej sieci transportowej, w skład której wchodzą także tramwaje i autobusy zarządzaną przez  Toronto Transit Commission (TTC). Pierwsza podziemna kolejka w Kanadzie ruszyła w swój inauguracyjny kurs 30 marca 1954 roku. Z jednej linii o długości 7,4 km posiadającej 12 stacji biegnącej wzdłuż ulicy Younge, w ciągu 60 lat metro rozrosło się do systemu złożonego z 4 linii o łącznej długości 68,3 km, na którą składa się 69 stacji. Rocznie średnio 219 milionów ludzi korzysta z metra w Toronto.

Stacje metra w Toronto są bardzo fotogeniczne, cudnie oświetlone, a na dodatek te wszystkie najciekawsze można zobaczyć na jednym bilecie (perony na stacjach zostały zaprojektowane tak, że nie trzeba przechodzić przez bramki, jeśli chce się zmienić kierunek jazdy – przynajmniej na linii nr 1: Younge – University).


 

Stacja St. Clair West

 

Charakterystyczna mozaika w tęczowych kolorach


 

Automaty z żetonami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toronto jest chyba jednym z kilku ostatnich miast, gdzie funkcjonują żetony na przejazdy jednorazowe – takie rozwiązanie kojarzy mi się głównie z krajami byłego Związku Radzieckiego. Pojedynczy przejazd to wydatek $3 – żeton można zakupić w automacie, ale płatność możliwa jest jedynie za gotówkę.

Union

Świeżo przebudowane perony stacji Union.

 

Museum – najpiękniejsza stacja metra na świecie

Kiedy opublikowałem zdjęcie z tej stacji na Facebooku z opisem, że dziwne to uczucie wysiąść z pociągu i naciąć się na las egipskich posągów, zostałem poprawiony, że to wizerunki indiańskich bóstw. Okazało się, że każdy ma po części racje: kolumny inspirowane są znaleziskami archeologicznymi, które można zobaczyć w muzeach znajdujących się na powierzchni ziemi (Royal Ontario Museum i Gardiner Museum): także z Chin, Meksyku ery Tolteków oraz starożytnej Grecji. Zmiany w wyglądzie stacji wprowadzone w 2008 roku sprawiły, że w 2015 roku została ona wybrana przez brytyjski dziennik “The Guardian” najlepiej zaprojektowaną stacją metra na świecie!

 

Glencairn

 

Dupont

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ściany stacji Dupont pokryte są drobną mozaiką w kolorze pomarańczowym. Dodatkowo w niektórych miejscach znajdują się wielkie motywy kwiatowe. Jedna z najbardziej klimatycznych stacji – być może nawet najciekawsza.

Berri – UQAM

 

College

Stacja College z muralem inspirowanym narodowym sportem Kanady – hokejem

 

Eglinton West

 

Stacja Eglinton West z tematycznym muralem.

 

Spadina

Stacja Spadina z charakterystyczną mozaiką ścienną w kształcie okręgów.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych