Wiza do Rosji samodzielnie. Bezpłatna wiza do Kaliningradu i Sankt Petersburga

0 komentarzy |

Czy potrzebna mi jest wiza do Rosji? Gdzie ją wyrobić? Ile to kosztuje? Ile czasu to zajmuje? W niniejszym poście wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wiz do Rosji i wskazówki, jak obniżyć koszty jej uzyskania. 

Do Rosji jeździmy rzadko – szczególnie biorąc pod uwagę, że to kraj położony blisko Polski i bardzo zbliżony do nas kulturowo (o czym wielu Polaków nie chce pamiętać!). Rosja to największy kraj na świecie, a jeśli już tam się jedzie w celu innym niż interesy, to zazwyczaj będą to dwa największe miasta Federacji: Moskwa, czyli stolica państwa oraz słynący z białych nocy Sankt Petersburg. W dalszej kolejności jest Kaliningrad, odległe miasta na trasie kolei transsyberyjskiej, w skrajnych przypadkach słychać nawet czasem o podróżujących do Groznego! Bez względu na cel, na przeszkodzie przed swobodnym podróżowaniem stoi potrzeba posiadania wizy. Nie zostanie wbita w paszport na lotnisku, czy innym przejściu granicznym (co ułatwiałoby znacznie życie), a trzeba się o nią starać z wyprzedzeniem.

Dla Polaków dostępne są następujące rodzaje wiz: turystyczna, grupowa turystyczna, prywatna, do pracy, na studia, humanitarna, biznesowa i tranzytowa. W poście znajdują się informacje związane z możliwością uzyskania wizy turystycznej. Warto pamiętać, że jeżeli mamy przesiadkę na rosyjskich lotniskach i nie wychodzi się poza strefę tranzytową, wiza nie będzie potrzebna.

Od 1 lipca 2019 r. można uzyskać bezpłatną wizę pozwalająca na wjazd do Obwodu Kaliningradzkiego, a od 1 października także bezpłatną wizę do Sankt Petersburga. 


 

Bezpłatna wiza do Kaliningradu i Sankt Petersburga

Sankt Petersburg Fontanka

Koniec z formalnościami – do Kaliningradu (od lipca 2019 r.)  i Sankt Petersburga (od października 2019 r.) udajemy się z bezpłatną e-wizą.

Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja wniosku. Dostępny jest on na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozpatrzenie zgłoszenia trwa minimum 4 dni (trzeba więc z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować podróż).

Po pozytywnej weryfikacji, zachowujemy wygenerowany numer identyfikacyjny, gdyż będzie on sprawdzany na przejściu granicznym. Oprócz numeru, będzie nam oczywiście potrzebny paszport, ubezpieczenie zdrowotne i posiadanie biletów powrotnych (w przypadku osób opuszczających kraj drogą morską, samolotem lub pociągiem.) Turyści przekraczający granicę samochodem, rowerem lub pieszo  są z tego zwolnieni.

Wiza ta ważna przez 30 dni. Jednak wizyta w obwodzie kaliningradzkim nie może trwać dłużej niż 8 dni.


Dokumenty potrzebne do wizy rosyjskiej:

Podróżujący do pozostałych części Rosji, muszą postarać się o wizę. Do jej wyrobienia będziemy potrzebować:

 1. Wypełnioną poprawnie ankietę wizową. Rosyjskie konsulaty w Polsce przyjmują wniosek wizowy wypełniony wyłącznie komputerowa w języku rosyjskim bądź angielskim, który wypełnia się na stronie z wnioskiem wizowym do Rosji.
  Przed wydrukiem formularza wniosku wizowego należy się upewnić, że plik drukujemy z wybraną opcją “Drukuj w rozmiarze rzeczywistym” (a nie z opcją dopasowania).
 2. paszport ważny przez 180 dni od daty zakończenia ważności wizy (tutaj dowiesz się, jak wyrobić nowy paszport);
 3. zdjęcie o wymiarach 3×4 cm (takie jak do paszportu lub dowodu osobistego, w teorii nie starsze jednak niż 6 miesięcy);
 4. oryginał zaproszenia od osoby prywatnej lub voucher potwierdzający obsługę turysty zagranicznego przez organizację prowadzącą działalność turystyczną w Rosji (o voucherze niżej).
 5. wydruk polisy ubezpieczeniowej (na min. 30 tys. euro).
 6. w przypadku wizy tranzytowej paszport musi zawierać wizę na wjazd do państwa docelowego i bilety z potwierdzeniem dat wjazdu oraz wyjazdu z Rosji.
 7. w przypadku składania wniosku w konsulacie w Gdańsku i Poznaniu również kopia dokonanej rezerwacji hotelowej.

Wypełnianie wniosku wizowego do Rosji

Na stronie z ankietą wybieramy kraj, w którym staramy się o wizę i języki, w którym będą podpowiedzi do pól, które trzeba uzupełnić (główna część ankiety jest w języku angielskim). Po zaakceptowaniu pola o zaznajomieniu się z informacją, przechodzimy do właściwej ankiety. W niej znajdują się raczej standardowe pytania. O KROKU 4, czyli samym pobycie piszę poniżej.

 


Krok 1 – dane dot. wizy:


Krok 2: dane osobowe 

Krok 3: informacje o posiadanym paszporcie

Krok 4: informacje o pobycie. Jak można wyczytać z instrukcji, w przypadki wizy turystycznej będzie potrzebny nam 

Krok 5: dane kontaktowe, miejscu pracy i posiadanych dzieciach

Krok 6 – data i miejsce złożenia wniosku: 

Po wpisaniu wszystkich danych, wniosek należy wydrukować.


Co dalej?

Wniosek składa się albo w Rosyjskim Centrum Wizowym w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu lub Warszawie, albo osobiście w wybranym Wydziale Konsularnym (Gdańsk, Kraków, Warszawa) po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie (można samodzielnie wybrać datę i godzinę z dostępnych opcji). Teoretycznie obowiązuje rejonizacja, tj. konkretnym województwom przypisany jest właściwy konsulat, ale w praktyce na spotkanie można umówić się w każdym wydziale. Jeśli czas nas goni, najlepiej skorzystać w niezależnej agencji pośrednictwa, gdzie wyrobienie wizy trwa najkrócej (ok. tygodnia w trybie normalnym od momentu złożenia wniosku).

Centrum Wizowe pobierze dodatkową opłatę za pośrednictwo, więc jeśli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy umówić się na wizytę w konsulacie. Czas oczekiwania na wizytę może wynieść nawet 1,5 – 2 miesiąca – warto mieć to na uwadze planując podróż! 


Wiza pojedyncza

Wiza pojedynczego wjazdu będzie ważna tylko w okresie, który jest na niej wskazany. Dla swojego bezpieczeństwa warto we wniosku wpisać sobie kilka dni więcej na wypadek niespodziewanych okoliczności. Można wnioskować o wizę na maksymalnie 30 dni.


Wiza dwukrotna

Dwukrotna wiza turystyczna wydawana jesttylko wtedy, jeżeli, zgodnie z dokumentami, w czasie pobytu w Rosji przewidziano zwiedzenie państw ościennych (państw Wspólnoty Niepodległych Państw, krajów nadbałtyckich) lub tych, z których powrót odbywa się przez terytorium Rosji (np.: Chiny, Mongolia). Trasa powinna być określona w planie podróży (lub w potwierdzeniu o przyjęciu turysty zagranicznego, wydanym przez przyjmującą rosyjską organizację).


 

Rosyjskie Centra Wizowe w Polsce:

Gdańsk, Quatro Towers, Partyzantów 8/102, tel. 58 573 35 24

Kraków, ul. Królewska 57; Centrum Biurowe Biprostal S.A., Klatka 1 / 1 piętro

Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 18/11, tel. 531 251 279

Poznań, ul.Brzask 10, lok. 205, tel. 61 86-89-606

Warszawa, ul. Belwederska 44, tel. 784 720 040

 

Centra czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 (oprócz sobót, niedzieli i dni wolnych od pracy). Przyjmowanie wniosków wizowych od osób fizycznych odbywa się w godzinach  8.00 -15.45. Centra pobierają opłatę za pośrednictwo w wysokości 25 euro, czyli ok. 110 zł.


Wydziały Konsularne w Polsce:

Wydział Konsularny Ambasady Federacji Rosyjskiej, ul. Belwederska 25c, Warszawa, tel: 22 849-51-11
dla mieszkańców województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, ul. Batorego 25, tel: 58 341-10-88
dla mieszkańców województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, ul. Biskupia 7, tel. 12 422-26-47
dla mieszkańców województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, ul. Bukowska 53A, tel. 61 841-75-23
dla mieszkańców województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego.

 

W nich wniosek złożyć można bezponoszenia opłaty serwisowej, jednak czas oczekiwania na wizytę wynosi 1,5-2 miesiące.


Voucher turystyczny do wizy rosyjskiej

Voucher jest niezbędny do uzyskania wizy turystycznej. Można go uzyskać na dwa sposoby: 1) przy rezerwacji hotelu za dodatkową opłatą otrzymamy w ciągu kilku dni voucher od hotelu, lub 2) rezerwujemy hotel w Rosji samodzielnie, a dane hotelu przesyłamy do agencji turystycznej, która na tej podstawie wystawia voucher.
Ta druga opcja jest na tyle elastyczna, że możemy zarezerwować hotel i ewentualnie później (po uzyskaniu wizy) z takiej rezerwacji zrezygnować (nikt nie sprawdza, czy faktycznie ostatecznie spaliśmy w danym hotelu).

Sprawdzona agencja, w której można uzyskać voucher to np. WIZABROKER. Razem z voucherem dostajemy szczegółową instrukcję, jak uzupełnić informacje w KROKU nr 4.


Koszt uzyskania wizy turystycznej do Rosji

 • Opłata konsularna za wizę turystyczną/tranzytową/biznesową i prywatną (tryb normalny, czyli do 10 dni) – 145 zł (czas oczekiwania na wizę to praktyce 7 dni)
 • Opłata konsularna (tryb ekspresowy) – 290 zł (czas oczekiwania na wizę ok. 3 dni roboczych)
 • Opłata podawcza/serwisowa – ok. 110 zł (pobierana przez Rosyjskie Centrum Wizowe)
 • voucher turystyczny (pobyt do 7 dni bez rezerwacji hotelu) – od 80 zł
 • voucher turystyczny (pobyt do 7 dni z własną rezerwacją hotelu) – od 50 zł
 • pośrednictwo agencyjne – 100 / 150 zł (tryb normalny/ekspresowy) (netto)
 • ubezpieczenie KL – w zależności od ubezpieczyciela i pakietu.

Czyli minimalnie za wizę turystyczną zapłacimy ok. 230 zł. Opłaty nie podlegają zwrotowi, a więc jeśli nie dostaniemy wizy, pieniądze przepadają 🙁

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych