Pod koniec 2019 r. Polska została członkiem Visa Waiver Program. To rewolucja w sposobie podróżowania do USA: obywatele Polacy udający się do Stanów w celach turystycznych, biznesowych i tranzytowych mogą przebywać na terytorium 50 stanów, Portoryko i Wysp Dziewiczych do 90 dni bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o promesę wizową w konsulacie. Oczywiście, żeby skorzystać z dogodności programu, trzeba spełnić określone warunki i dokonać wcześniejszej rejestracji planowanej podróży. Jak się za to zabrać i o czy pamiętać?
Co znajdziesz w tym artykule?
Rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży
- Do rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (tzw. ESTA), potrzebny jest paszport biometryczny ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu ze Stanów, karta kredytowa (Mastercard, VISA, JCB, Diners), dane kontaktowe, dane o aktualnym zatrudnieniu oraz… dostęp do internetu.
- Wniosek autoryzacyjny trzeba wypełnić na min. 3 dni przed podróżą (zwykle autoryzacja trwa mniej niż 24h); jest on dostępny także w języku polskim.
- Raz uzyskana autoryzacja będzie ważna przez 2 lata, tzn. że z tym samym kodem autoryzacyjnym można odbyć nieograniczoną liczbę podróży do Stanów w ciągu kolejnych 24 miesięcy od uzyskania kodu. Jest jednak wyjątek: jeśli w tym czasie zmienimy paszport, będziemy musieli ubiegać się o nową autoryzację.
- Podobnie jak promesa wizowa uzyskana w konsulacie, ESTA nie gwarantuje, że wjedziemy na teren Stanów. Ostateczna decyzja należy każdorazowo od urzędnika imigracyjnego na granicy.
- Wniosek rejestracyjny dostępny jest tutaj:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1
Większość pytań jest oczywista; największe kontrowersję może budzić potrzeba wpisania adresów swoich mediów społecznościowych (jednak obecnie wypełnienie tych pól jest opcjonalne).
Jednym z ostatnich kroków jest wniesienie opłaty w wysokości 21$ (stan na maj 2022 r.), przy czym, jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony, opłata ta przepada.
Na złożeniu wniosku otrzymamy numer, który potrzebny nam będzie do sprawdzenia (na tej samej stronie), czy otrzymaliśmy autoryzację.
Warto zapisać albo wydrukować sobie ten numer, bo potrzebny on będzie także przy boardingu.
Wykluczenia z programu
- Oczywiście, jeśli ktoś ma ważną promesę wizową (o którą wystąpił w konsulacie), nie musi nigdzie wcześniej rejestrować swojego przyjazdu.
- Jeśli ktoś wjeżdża do Stanów Zjednoczonych z Meksyku lub Kanady drogą lądową, na granicy wypełni jedynie papierowy formularz I-94W (nie ma konieczności składania żadnego wniosku) – chyba że nie spełnia poniższych warunków.
- Jeśli do USA ktoś wybiera na studia, do pracy lub planuje pobyt dłuższy niż 90 dni), musi aplikować o odpowiedni rodzaj wizy w konsulacie. Podobne obostrzenie dotyczy tych, którzy po 1 marca 2011 roku przebywali na terenie następujących państw: Kuba, Korea Północna, Iran i Syria (chyba że były to wyjazdy dyplomatyczne lub w ramach służby wojskowej). Irak, Libia, Somalia, Sudan i Jemen zostały usunięte z tej listy w listopadzie 2022 r.
- Osoby, które w przeszłości złamały amerykańskie przepisy imigracyjne albo budzą jakiekolwiek wątpliwości urzędników, także mogą otrzymać automatyczną odmowę już w ramach wypełniania formularza w internetowym systemie ESTA. Dotyczy to szczególnie osób, które przebywają w USA nielegalnie (tj. po wygaśnięciu ważności ich wizy).
- Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest też nieodwołalne. Wciąż obowiązuje reguła mówiąca o 3 proc. odmów prawa wjazdu. Wzrost liczby odrzuceń może skutkować usunięciem kraju z listy państw objętych programem bezwizowym (tak stało się np. w przypadku Argentyny; z drugiej strony kraje europejskie też przekraczają ten wskaźnik, a ciągle są członkami programu).
Wiza w konsulacie. Jak za starych czasów
Nie zmieniły się zasady dotyczące ubiegania się o wizę w ambasadzie w Warszawie i konsulacie w Krakowie.
Wiza turystyczna uzyskana w ten sposób ma ważność 10 lat i umożliwia jednorazowy pobyt o długości max. 6 miesięcy. Koszt: 160$ (stan na maj 2022 r.)
Wniosek wizowy wypełnia się online (potrzebne będą nasze dane i skan zdjęcia (ale możemy je też donieść podczas spotkania), a następnie (także online) umawia się na wizytę w konsulacie. Potrzebny będzie do tego 10-cyfrowy numer wygenerowany przez system podczas składania wniosku i kod płatności (otrzymamy go po autoryzacji płatności kartą, a jeśli płacimy w sklepie spożywczym obsługującym “Moje Rachunki” (tak, można i tak!), znajdziemy go na potwierdzeniu płatności.
Szczegóły procesu oraz wniosek o promesę wizową znajduje się na stronie:
https://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visaapply.asp
0 komentarzy