Žďárky – oaza spokoju na Pograniczu Kłodzkim

0 komentarzy |

Žďárky – tę niewielką miejscowość leżącą na Pograniczu Kłodzkim odwiedzają nie tylko miłośnicy wypraw rowerowych, ale także osoby lubiące długie spacery, bieganie czy jazdę konną. Poruszanie się po gminie ułatwiają ścieżki spacerowe i oznakowane trasy.

Symbolem Žďárek jest drewniana dzwonnica z dwoma dzwonami, które rozbrzmiewają w południe w każdy weekend i święta. Mieszkańcy nazywają bicie dzwonów „klękaniem”.

Pod względem architektonicznym Žďárky wyróżniają drewniane i murowane domy dawnej osady Mokřiny, założonej pod koniec XVIII wieku. Mokřiny powstały przy drodze łączącej dwie duże kłodzkie wsi, czyli Pstrążną i Czermną. Na bagnistych łąkach (nazywanych „mokradłami”) pod koniec XVIII wieku powstały pierwsze drewniane domy. Dzięki położeniu na wysokości ok. 530 m. n.p.m., z osady możliwe jest obejrzenie panoramy Karkonoszy, Zvičiny obok Dvora Králové i Gór Orlickich.

W lasach w pobliżu Žďárek znajduje się miejsce pielgrzymkowe Najświętszej Maryi Panny. Kapliczka stoi niedaleko dawnej kopalni – w miejscu, w którym młodym pasterzom objawiła się w lustrze wody źródlanej postać Maryi. Lasy prowadzące do granicy z Polską to doskonałe miejsca na trening na nartach biegowych, nordic walking oraz jazdę na koniu (na terenie gminy znajduje się ośrodek hodowli koni ze szkółką jeździecką).

Žďárky przecina trasa rowerowa 4281 prowadząca do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w dawnej wsi Pstrążnej, będącego jedynym skansenem na Dolnym Śląsku. Na jego terenie można obejrzeć stare domy z Pstrążnej oraz zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. z Ziemi Kłodzkiej i Noworudzkiej, po Góry Sowie i Kamienną Górę. Skansen jest ulokowany na zboczu, dzięki czemu widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Obok skansenu jest dostępne dla turystów indywidualnych łowisko pstrąga i karpia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych

Meksyk atrakcja wakacje