Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnieAteny – inaczej? Istnieje wiele stereotypów na temat Aten: że są zaniedbane, na ulicach walają się sterty śmieci, a psy włóczące się po ulicach mają wściekliznę i kąsają turystów. Oprócz tego odwiedzającym często nie podoba się, że do muszli klozetowej nie można wrzucać papieru toaletowego, że centralne dzielnice przypominają bliskowschodnie miasta i zasadniczo stolica Grecji od wielkiej biedy nada się co najwyżej jako przystanek w drodze na Cyklady. Oczywiście Grecja uchodzi też za dość konserwatywny kraj – gdzie Kościół ma duży wpływ na codzienne życie.

W Atenach dużo się jednak zmienia: choć czasy Olimpiady z 2004 roku, kiedy mocno zmodernizowano np. komunikację miejską, już dawno przykrył kurz kryzysu i generalnego wkurzenia nieco leniwych Greków, to i tak ciekawy to czas na odwiedzenie miasta bogini mądrości. Za dość przystępne pieniądze można znaleźć loty, a ceny jedzenia i hoteli są porównywalne do tych w Polsce. Na dodatek atrakcji starczyć może tu albo na weekend, albo nawet cały tydzień zwiedzania. Jako że Akropol i muzea zwiedzałem za czasów studenckich (w Atenach na Erazmusie spędziłem kilka dobrych miesięcy), tym razem postanowiłem rozejrzeć się po dzielnicach, o których pisze się trochę mniej. Wyszedł z tego mały alternatywny przewodnik.

 

 

Ateny industrialne: Gazi – Γκάζι

 

Ateny zwiedzanie atrakcje Gazi alternatywnie

Ateny zwiedzanie atrakcje Gazi alternatywnieJakieś 15 lat temu stały tu nieużytkowane warsztaty i stare fabryki – nawet błąkające się po całych Atenach bezpańskie psy nie chciały tu zaglądać. Taka sceneria przypadła do gustu za to gejom – powstały tu kluby nocne, które w weekendy gromadziły prawdziwe chordy klubowiczów. Padły one jednak ofiarą własnego sukcesu – jak w wielu innych miejscach na świecie, gejowska mekka imprezowa stała się z czasem ateńskim centrum eskapad dla wszystkich – bez względu na płeć i orientację. Nie będę się rozpisywać o nocnych miejscówkach współczesnego Gazi, bo ci, których interesuje życie nocne, na pewno znajdą coś dla siebie sami. Mnie dzielnica bardziej zainteresowała z dwóch innych powodów: ciągnących się wzdłuż ulicy Pireos (można nią dojechać wprost do portu w Pireusie) widowiskowych murali , ale nade wszystko z powodu Technopoliszrewitalizowanego terenu dawnej gazowni  – w końcu nazwa Gazi nie jest przypadkowa.

 

Ateny zwiedzanie atrakcje Gazi alternatywnie

Muzeum Gazownictwa

Ateny zwiedzanie atrakcje Gazi alternatywnie

Technopolis nocą

 

Gazownia powstała w połowie XIX wieku i miała zaopatrywać w gaz głównie miejskie fabryki. Z biegiem lat, wraz z podłączeniem do sieci indywidualnych mieszkańców, zapotrzebowanie na gaz ciągle rosło: mimo, że przez lata dokonywano ciągłych modernizacji, gazowni nigdy nie udało się pracować w takim stopniu, żeby zaspokoić potrzeby całych Aten. W końcu z powodu przestarzałych technologii i wysokiego zanieczyszczenia powietrza, całkowicie zawieszono jej działalność.

Ateny zwiedzanie atrakcje Gazi alternatywnie

Kominy dawnej gazowni

 

Wejście na teren Technopolis jest darmowe; odpłatny jest wstęp na wystawy czasowe. Zwiedzanie Muzeum Industrializacji to okazja na przyjrzenie się laboratorium i linii produkcyjnej, starej maszynerii i sprzętowi wykorzystywanemu w codziennej pracy gazowni. Projekcie i filmy  ukazują w jakich warunkach pracowali robotnicy i jak wyglądały Ateny w XIX wieku. Oprócz tego warto poogladać same budynki – i to najlepiej dwa razy: w ciągu dnia i w nocy (kiedy to cały teren jest klimatycznie podświetlony).

 

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie

Murale wzdłuż ulicy Pireos – jak nazwa wskazuje drogą ciągnie się aż do portu morskiego

 

 

Ateny i murale: Metaxourgeio – Μεταξουργείο

Metaxourgeio Ateny alternatywnie przewodnikMetaxourgeio to dzielnica przejściowa między stacją metra o tej samej nazwie od wschodu, a antyczną częścią miasta na południowym wschodzie. Trafiłem tu trochę przypadkowo w drodze do Technopolis – w nocy obszczekały mnie psy, ale też udało mi się zobaczyć więcej niż się spodziewałem – kwitnące życie nocne w większości rozlatujących się budynkach. Gdzieniegdzie pojedyncze nowoczesne plomby – galerie sztuki i hotele. Wąskie wybrukowane uliczki to dowód na to, że 150 lat temu okolica była oddzielną wioską znaną głównie z cmentarza, na którym chowano zasłużonych ateńczyków. Metaxourgeio włączono w granice miasto po wybudowaniu tu fabryki – to wtedy zaczął się tu sprowadzać ateński proletariat. Otwierano pracownie rzemieślnicze i  manufaktury. Życie kwitło na całego aż do lat 70tych XX wieku – w tym czasie ateńczycy zaczęli uciekać z centrum miasta do spokojniejszych peryferyjnych dzielnic, a podupadające Metaxourgeio zaczęło zyskiwać złą sławę. Kiedy ogłoszono, że w 2004 roku w Atenach odbędzie się olimpiada letnia, wiele dzielnic, w tym Metaxourgeio, włączono w program rewitalizacji. Ciężko mi sobie wyobrazić, jak musiał wyglądać ten teren 15 lat temu, skoro teraz co drugi budynek wygląda tragicznie. Tak czy inaczej, dzielnicę zaczęli zasiedlać imigranci i ateńska klasa średnia, której przypadły do gustu niskie czynsze. Ten ostatni przypływ mieszkańców objawia się tym, że po pierwsze między ulicami Kolonou i Kolokynthous zaczęło tworzyć się swoiste Chinatown ze sklepami z różnymi azjatyckimi produktami, a po drugie ateńczycy zaczęli sami upiększać nieco dzielnice sadząc na własną rękę zieleń i porządkując zaniedbane place. Niemniej jednak, przeciętny ateńczyk raczej się tu nie zapuści – okolica wciąż ma fatalną reputację, ale jak to w takich przypadkach bywa: strach ma wielkie oczy. Metaxourgeio to raj dla wielbicieli streetartu – można by tu chodzić godzinami, bo dosłownie na każdym kroku znajduje się tu jakieś uliczne dzieło sztuki.

Metaxourgeio Ateny alternatywnie przewodnik  

Metaxourgeio Ateny alternatywnie przewodnik

 

Metaxourgeio Ateny alternatywnie przewodnik

 


Ateny imprezowe: Exarcheia – Εξάρχεια

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie 

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnieExarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie

 

Paręset metrów na północ od placu Omonoia znajduję się wielki gmach politechniki – oblepiony studenckimi transparentami robi za uwerturę Exarchii. Drugi olbrzym to Muzeum Archeologiczne (bo wiadomo, że w Atenach jest sporo kamieni do zbadania i pokazania), a okolica pełna jest studentów i artystów – szczególnie tych mniej pokornych.

 

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie

Bo z buntownikami okolica związana jest prawie od zawsze. Choć gdy powstawały współczesne Ateny, była to spokojna dzielnica mieszkalna. Ale wystarczy wspomnieć głośne powstanie studentów z 1973 roku, czy choćby serię niepokojących incydentów z 2008 roku, kiedy policja zastrzeliła na ulicy młodego chłopaka wywołując liczne włamania do sklepów i kradzieże: zdjęcia z tych wydarzeń obiegły cały świat. Z powodu tych i innych wydarzeń, okolicę kojarzy się z anarchistami i ateńskimi punkami, a do niedawna także handlarzami narkotyków (kilka lat temu władze zwalczyły dilerów – znacznie łatwiej trafić na nich na placu Omonoia).

Exarcheia Ateny zwiedzanie alternatywnie

Prawdziwe centrum dzielnicy to plac Exarcheia: nawet w sobotni wieczór odbywały się tu jakieś demonstracje – na szczęście pokojowe. Ta okolica jest znacznie mocniej skomercjalizowana niż Metaxourgeio: wzdłuż ulicy Stournari znajduje się największa liczba sklepów ze sprzętem komputerowym – dzięki temu zasłużyła na tytuł greckiej Doliny Krzemowej. Oprócz tego, sporo tu sklepów z winylami i komiksami, second handów i klimatycznych tawern. Dosłownie wszędzie można wypatrzeć murale – najsłynniejsze to te o antykapitalistycznej wymowie.

Lubię zarówno klasyczną, jak i alternatywną stronę Aten. A Wy? Dajcie znać w komentarzach pod tekstem.
P.S. Szukasz bardziej klasycznego przewodnika po Atenach? Zapraszam tu

 

PROŚBA O KOMENTARZ!

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz go uzupełnić o swoją wiedzę? Chcesz o coś zapytać? Pamiętaj o dodaniu komentarza poniżej! DZIĘKUJĘ!