Abu Zabi: Meczet Szejka Zayeda jak z bajki! Jak go zwiedzić? [WIDEO]

3 Komentarze

Robi oszałamiające wrażenie, przyciąga wzrok krystaliczną bielą i bajkowymi kolorami ornamentów. Ogromny i monumentalny – taki jest Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi. To największa atrakcja turystyczna stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jej symbol. O czym pamiętać wybierając się do meczetu? Na co zwrócić uwagę na miejscu? W artykule, który czytasz, zebrałem najważniejsze informacje dotyczące tego obiektu.

 

Symbol Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Już jadąc do Abu Zabi autostradą widzimy niesamowite kopuły, fantastyczne kolory i budynek jak z baśni Szeherezady. Będąc świadectwem wizji założyciela, Wielki Meczet Szejka Zayeda usadowiony jest majestatycznie przy wjeździe na City Island – jeden z siedmiu wysp, na których położone jest Abu Zabi – i wyraźnie widoczny z trzech głównych mostów łączących ją z lądem głównym. To miejsce symboliczne dla wszystkich obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Szczególnie dlatego, że w pobliżu znajduje się tu grób szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich i fundatora świątyni. Choć zmarł przed ukończeniem budowy meczetu, największa świątynia muzułmańska w Emiratach, nosi jego imię.

Marmurowe kopuły, gigantyczny dywan i żyrandole

Wielki Meczet jest rozpoznawalny dzięki białemu marmurowi, którym wyłożone są jego ściany, sprowadzonemu z Macedonii. Na kompleks składają budynki z 82 kopułami o różnych rozmiarach – to właśnie dzięki nim czujemy się tu jak z kreskówki o Alladynie . Największa z nich znajduje się nad główną salą modlitewną z cebulkowatymi przejściami i półksiężycowym zwieńczeniami zdobionymi mozaiką z pozłacanego szkła. W jej wnętrzu szczególną uwagę zwracają motywy roślinne wykonane jako kolorowe kamienne inkrustacje.

W głównej sali modlitewnej znajduje się też największy na świecie ręcznie tkany dywan z wełny. Został on ręcznie wykonany przez około 1200 rzemieślników. Jego stworzenie zajęło dwa lata: projektowanie dywanu pochłonęło około 8 miesięcy, a tkanie – 12. Cały dywan ma rozmiar  5700 metrów kwadratowych. Jest naprawdę gigantyczny, a na dodatek piękny.

Wewnątrz meczetu, który został oddany do użytku dopiero w 2007 roku, znajduje się ponadto siedem kryształowych żyrandoli wykonanych w Monachium. Ten znajdujący się w głównej sali modlitewnej uważany za jedną z największych na świecie. Waży on około 12 ton i zdobiony jest kryształami Swarovskiego.

Oświetlenie zależne od faz księżyca

Na terenie meczetu warto pozostać do zachodu słońca. Wieczorem meczet zostaje oryginalnie oświetlony błękitami i różami. Efekt ten udało się zastosować dzięki unikalnemu systemowi oświetlenia meczetu. Każdego dnia kolorystyka jest nieco odmienna. Jej intensywność odpowiada poszczególnym fazom księżyca. Na białą marmurową fasadę i kopuły meczetu z 22 rzutników rzucane są „falujące chmury” o niebieskawo-szarym kolorze. Gdy księżyc znajduje się w pierwszej kwadrze, emitowane oświetlenie ma słabszą moc, a gdy księżyc jest w pełni – staje się ono intensywniejsze.

 

FAQ – Informacje praktyczne

Ile kosztują bilety wstępu do meczetu?
Zwiedzanie meczetu jest bezpłatne

 

Kiedy można odwiedzić kompleks?
Czynny jest od soboty do czwartku w godz. 9-22 (ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem); w czasie ramadanu: w godz. 9-13.
W piątki czynny jest w godz. 16:30 – 22:00 (ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem); w czasie ramadanu: zamknięty dla zwiedzających
Ze względu na tłumy, sugeruję unikać zwiedzania w piątki i soboty.

 

Jaki strój obowiązuje w meczecie?
Na terenie Wielkiego Meczetu i na całym terenie kompleksu obowiązuje odpowiedni ubiór.  Mogą to długie i luźne nieprześwitujące spodnie lub spódnica do kostek, bluzka/koszula z długim rękawem; kobiety powinny mieć zakryte włosy np. chustą. Jeśli nie przygotowaliśmy się na wizytę, tj. jesteśmy w t-shircie i krótkich spodenkach, przy wejściu na teren meczetu działa wypożyczalnia strojów dla mężczyzn i kobiet. W celu wypożyczenia przebrania, wymagany jest dokument tożsamości ze zdjęciem i pozostawienie numer telefonu.

 

Co z obuwiem?
Spacerując nawą do wewnątrz meczetu zostawiamy (bez opieki) obuwie.

 

Czy można robić zdjęcia?
Aparaty fotograficzne i smartfony są jak najbardziej dozwolone, jednak nie można pozować np. jako np. obściskująca się para. Zresztą strażnicy wyłapią każdą niestosowność i zwrócą uwagę. Na teren meczetu nie udało mi się wnieść mikrofonu – zostałem poproszony o zostawienie go w szatni (gdzie zresztą wędrują wszystkie większe plecaki).

 

Czy są jakieś uławienia dla osób niepełnosprawnych?
Dla osób niepełnosprawnych dostępne są wózki inwalidzkie ułatwiające poruszenie się po kompleksie.

 

Czy na terenie meczetu działają jakieś restauracje?
Nie. Nie można ponadto wnosić do niego jedzenia, rozmawiać przez telefon, ani palić papierosów.

 

Czy można zwiedzić meczet z przewodnikiem?
Codziennie co około 30 minut organizowane jest darmowe 60-minutowe sesje, podczas których przewodnik opowiada o architekturze obiektu i kulturze islamskiej.

 

Co jeśli przyjeżdżam samochodem?
Przy meczecie działa parking, na którym można zostawić auto.

Dojazd do meczetu

  1. Korzystając z przejazdu prywatnym samochodem Careem (lokalny odpowiednik Ubera; Uber musiał zawiesić w Abu Zabi działalność) lub taksówką (kierowcy zawsze włączają licznik);
  2. Autobusem z dworca autobusowego liniami m.in. nr. 054 i 094 (ten jedzie z Luwru). Do niedawna za przejazd można było zapłacić u kierowcy, jednak w czasie mojego pobytu musiałem kupić na dworcu w automacie kartę miejską i naładować ją odpowiednią sumą. Przy automacie stał pracownik i pomagał pasażerom kupić i naładować kartę (pytał się, dokąd chciało się jechać i sugerował, jaką kwotą naładować kartę).  Przejazd z dworca autobusowego do meczetu (ok. 2-30 minut).  Z przystanku autobusowego meczet oddalony jest o ok. 8-10 minut spacerem. Rozkład jazdy autobusów w Abu Zabi można sprawdzić na tej stronie.
  3. Nie ma możliwości przejścia na piechotę między poszczególnymi atrakcjami w Abu Zabi – są one od siebie znacząco oddalone.

3 komentarze

  1. Patrycja

    Hejka. Czy jest opcja zostawienia walizki w szatni? czy tylko plecaki? bo będę wracała z lotniska w Abu Dhabi do Polski tego dnia, którego będę zwiedzać meczet i zastanawiam się jak to zrobić z walizką 🙁

    Odpowiedz
  2. Patrycja Stawiarz

    Dzień dobry, jaki jest koszt wypożyczenia stroju ?

    Odpowiedz
    • Dawid Mikoś

      darmowe

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych