Česká Skalice jest kulturalną stolicą wschodniej części Czech. Wszystko to za sprawą Boženy Němcovej – wybitnej czeskiej pisarki, która tu spędziła cześć swego życia i z której twórczością związanych jest w mieście szereg miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym.
Popularna czeska pisarka Božena Němcová (Barunka Panklowa) od roku 1820 do siedemnastego roku życia mieszkała w pobliskich Raciborzycach, a w miejscowości Česká Skalice uczęszczała do szkoły i wyszła za mąż za Józefa Niemca. W 1855 r. ukazała się książka Němcovej „Babunia”, która przyniosła jej literacką sławę. Książka jest wyidealizowanym obrazem dzieciństwa i młodości pisarki, opowiadając jednocześnie o życiu ludzi na wsi, pełnym ich codziennych problemów i radości. Miejsce akcji powieści pisarka osadziła w znanych sobie miejscach.
Muzeum Boženy Němcovej, które przybliża zwiedzającym życie i twórczość pisarki, znajduje się w byłym zajeździe „Pod Białym Lwem” z lat 20. XIX wieku. W dobudowanej w kolejnej dekadzie Sali Dalii (nazwa ta jest zainspirowana historycznym Świętem Dalii) odbywały się wystawy dalii i bale patriotyczne. W balu dwukrotnie brała udział także nastoletnia Barunka Panklowa-Niemcowa, która w dwa dni po swoim ślubie, została tu wybrana królową wydarzenia. Współczesne obchody Święta Dalii organizowane są corocznie w sierpniu oraz wrześniu i – oprócz wystaw roślin – w programie znajdują się także prezentacje propagujące kunszt czeskich i morawskich hodowców.
Z pisarką związana jest również mieszcząca się w przy rynku miejskim Szkoła Barunki, do której uczęszczała artystka w młodości. Pierwsza wzmianka dotycząca szkoły pochodzi z początku XV wieku, a nauka w niej była prowadzona do końca roku 1864. Obecny wystrój jest rekonstrukcją dawnej szkoły, gdzie oprócz aranżacji klasy szkolnej z XIX w. z pochodzącymi z tego okresu pomocami szkolnymi, możemy tu znaleźć gabinet nauczyciela i ekspozycje poświęcone historii miasta oraz wojnie austriacko-pruskiej (wojnie siedmiotygodniowej).
Česká Skalice: miasto Boženy Němcovej
Od Szkoły Barunki prowadzi 7,5-kilometrowa ścieżka edukacyjna Dolina Babuni z przystankami edukacyjnymi i przyrodniczymi. Na trasie szlaku znajduje się m.in Stary Bielnik, gdzie można zobaczyć pomnik Babuni, Barunki i pozostałych dzieci, i gdzie każdego roku w czerwcu organizowane są wydarzenia kulturalne, podczas których zobaczyć książkowe postaci w kostiumach z epoki, a także Młyn Rudra, gdzie toczy się akcja powieści „Babunia”. Za kołem wodnym znajduje się zabytek techniki – historyczny migdał wodny z I połowy XIX wieku. Na mecie trasy stoi zamek w Ratibořicach, który w powieści „Babunia” jest miejscem, w którym mieszka jedna z bohaterem książki – Tajemnicza Pani.
0 komentarzy