Bardo – rowerem przez Pogranicze Kłodzkie

0 komentarzy |

Bardo to urokliwie ulokowane miasteczko w Górach Bardzkich.  Oprócz miejsc związanych z historią i kulturą miasta, takich jak bazylika mniejsza i działające w jej sąsiedztwie Muzeum sztuki Sakralnej oraz ruchoma szopka, w miejscowości można przespacerować się po Wzgórzu Różańcowym z zabytkowymi kaplicami czy spojrzeć na miasto z jednego z punktów widokowych.

Wizytówką Barda jest barokowa bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, a do jego najcenniejszych skarbów należy otoczona kultem Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary, będąca najstarszą rzeźbą sakralną w Polsce, organy mistrza Eberharda oraz obrazy autorstwa Michaela Willmanna, zwanego „śląskim Rembrandtem”. Na terenie sąsiadującego ze świątynią klasztoru Redemptorystów mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią Barda, malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne, w tym zbiór figurek Matki Bożej Bardzkiej z XVII-XIX wieku, kolekcję korpusów ukrzyżowanego Chrystusa oraz XVII-wieczną monstrancję ze złoconego srebra, ufundowaną przez Fryderyka Steinera, opata kamienieckiego. Ciekawą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest ruchoma szopka panoramiczna, która powstała w 1970 roku w miejscu, gdzie do początku XIX wieku znajdowała się przykościelna krypta grzebalna dla zakonników dla upamiętnienia 700-lecia tradycji pielgrzymek do Barda.

Jednym z najciekawszych miejsc spacerowych w Bardzie jest 380-metrowa Łysa Góra – obecnie nazywana Wzgórzem Różańcowym. Po objęciu parafii bardzkiej przez redemptorystów w I połowie XX wieku na górze zbudowano kaplice drogi różańcowej. Każdą z budowli charakteryzuje inny styl – ich architektura nawiązująca m.in. do średniowiecznego zamku kamienny czy mauretańskiej twierdzy. W Bardzie warto także wybrać się na popularne miejsce widokowe: Obryw Skalny, Piękny Widok i Miejsce Hrabiowskie, aby obejrzeć miasto i jego wyjątkowe położenie z niecodziennej perspektywy.

Jednym z symboli Barda są pierniki, które wypiekało się w mieście co najmniej od połowy XV wieku. Najsłynniejszą bardzką piernikarnię w XIX wieku prowadził w domu pod adresem Rynek 4 Robert Gerlich. Dziś w tym samym miejscu działa kawiarnia i cukiernia „Bardzkie Pierniki – Fabryka” kontynuująca dawne tradycje cukiernicze. Co roku w czerwcu w mieście obchodzone jest „Święto Bardzkiego Piernika” z historyczną paradą piernikową, inscenizacjami z życia dawnych bardzian i jarmarkiem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masa Perłowa to blog i kanał YouTube o podróżach do miejsc mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych