Nie tylko Statua Wolności i Central Park – jeśli chcemy zobaczyć tylko najważniejsze miejsca na zwiedzanie Nowego Jorku powinno przeznaczyć się co najmniej tydzień. Metropolia ma też jedne z najlepszych na świecie muzeów – nawet ci, którzy na co dzień omijają je szerokim łukiem, nie będą w stanie oprzeć się światowej klasy ekspozycjom. Na pierwszy rzut oka ceny wstępu do nich mogą okazać się niestety zaporowe: normalny bilet to wydatek w granicach 20$, a przecież nie mówimy o jednym obiekcie, ale o co najmniej pięciu.
Na szczęście przy odrobinie wcześniejszego planowania większość najciekawszych muzeów można zwiedzić (prawie) za darmo – z tym tylko, że będziemy zmuszeni zrobić to w konkretny dzień i w konkretnych godzinach. Pisząc „prawie” mam na myśli sytuacje, w których poniesiony koszt nie przekroczy… 1$ za bilet. Jak to możliwe?
W Nowy Jorku większość muzeów ma choć jeden dzień w tygodniu, w którym wejście możliwe jest za darmo lub na zasadzie pay-what-you-wish (czyli sami decydujemy, ile płacimy za bilet i nie ma będzie w tym nic zdrożnego jeśli będzie to właśnie 1$). Poniżej zestawienie nowojorskich muzeów z krótkimi opisami i informacjami, w które dni je odwiedzić, żeby nie zrujnować portfela.
Co znajdziesz w tym artykule?
Sobota – Guggenheim Museum
1071 Fifth Avenue
http://www.guggenheim.org
Wstęp na zasadzie pay what you wish w soboty w godz. 17:45 – 19:45
Atrakcyjność: 3/5
Czas zwiedzania: 1-2 h
Pierwsza rzecz jaka zwraca uwagę to sam budynek muzeum, który zaprojektował Frank Lloyd Wright. Choć projektant, jak i sam założyciel muzeum, Solomon R. Guggenheim Museum, za życia nie doczekali się finalizacji projektu, udało im się rozpocząć proces, który doprowadził do powstawania jednego z najbardziej znanych charakterystycznych budynków na Manhattanie.
Kompaktowe wystawy porozrzucane trochę bezładnie po piętrach zawierają obrazy takich artystów jak Vasily Kandinsky (mój ulubieniec!), Paul Cézanne, Paul Gauguin, Edouard Manet, Claude Monet, Pablo Picasso, Camille Pissarro, Pierre Auguste Renoir czy Vincent van Gogh. Organizowane są tu także wystawy czasowe prezentujące prace współczesnych artystów z całego świata.
Niedziela: Frick’s Collection
1 E 70th St
http://www.frick.org
Wstęp na zasadzie pay what you wish w niedziele w godz. 11-13
Atrakcyjność: 2/5
Czas zwiedzania: 1-2 h
Frick’s Collection to mała galeria sztuki w klasycznym stylu: skrzypiące drewniane podłogi, błyszczące posadzki, marmurowe posągi i pozłacane ramy. Ale też wystawiane tu prace artystów takich jak El Greco, czy Francisco Goya wymagają tradycyjnej oprawy.
Historię życia samego Henriego Fricka i powstawania kolekcji sprawnie prezentuje 15-minutowy film wyświetlany w sali kinowej muzeum. To przy okazji spora dawka wiedzy o Nowym Jorku początku XX wieku.
Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Central Parku
Poniedziałek: Museum at Eldridge Street
12 Eldridge Street
http://www.eldridgestreet.org
Wstęp bezpłatny w poniedziałki
Atrakcyjność: 2/5
Czas zwiedzania: 1h
Najstarszą nowojorską synagogę przy Eldridge Street warto odwiedzić nie tylko jeśli kogoś interesuje kultura żydowska – dzięki wizycie tu można odbyć przyspieszony kurs historii emigracji amerykańskiej. To głównie dzięki darmowemu oprowadzaniu, które proponuje muzeum o każdej równej godzinie w poniedziałki.
Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Chinatown i Little Italy
Wtorek: 9/11 Memorial
180 Greenwich Street
http://www.911memorial.org
Atrakcyjność: 5/5
Czas zwiedzania: min. 2-3 h
Wstęp bezpłatny we wtorki od godz 17 do zamknięcia. Darmowy bilet można zamówić na stronie internetowej muzeum – trzeba wybrać godzinę zwiedzania i mniej więcej o ten porze się zjawić na miejscu. Sam zamawiałem bilety w dniu wizyty ok. godziny 8 rano i nie było problemu z dostępnością. Bilety przychodzą na adres email jako plik PDF, który potem jest skanowany przy wejściu. Kolejki są długie, ale posuwają się sprawnie – dostanie się do środka zajmie mniej więcej niż 5-10 minut.
9/11 Memorial poświęcone tragicznym wydarzeniom z 11 września 2001 roku (oraz wszystkim jego konsekwencjom) to najbardziej spektakularne muzeum nowojorskie ze względu na niesamowitą aranżację przestrzeni. Tym samym – od dnia otwarcia – jest jednym z najchętniej odwiedzanych w mieście. Nic dziwnego – zawalenie bliźniaczych wież World Trade Center oglądały na całym świecie miliardy ludzi, a polityczne konsekwencje tamtego ataku terrorystycznego do dziś rezonują na sytuację polityczną na świecie. Wymowa ekspozycji jest oczywiście mocno patriotyczna, ale o ile do elementów propagandowych można podchodzić z lekkim dystansem, to obok prezentowanych tu historii tysięcy zwykłych ludzi i rodzin, które ucierpiały w wyniku tamtych wydarzeń, ciężko przejść obojętnie. Dla najbardziej wrażliwych w większości sal przygotowano zresztą chusteczki higieniczne – domyślam się, że opakowania są często uzupełniane.
Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Financial District (Wall Street), podziwianiem panoramy miasta z One World Trade Center i wycieczką na Liberty Island
Środa: The Metropolitan Museum
1000 Fifth Avenue (na wysokości 82nd Street)
http://www.metmuseum.org
Codziennie wstęp do muzeum na sugrowaną opłatą w wysokości 25$. Sugerowaną, a więc bilet sprzedany nam zostanie także za 1$. Brak kolejek do kas.
Atrakcyjność: 5/5
Czas zwiedzania: min. 3 h
Jeśli komuś wydaje się, że za jednym razem zobaczy wszystko, co ma do zaoferowania MET, czeka go srogie rozczarowanie. Istnieją więc dwa rozwiązania, które warto wziąć po uwagę odwiedzając muzeum: skupić się na wybranych, najbardziej interesujących nas częściach kolekcji lub przyjść do MET kilka razy w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku. To drugie rozwiązanie ułatwia fakt, że codziennie w muzeum obowiązuje zasada dobrowolnej zapłaty za bilet: może być to więc 1$ lub 20$.
W tym pierwszym przypadku sugeruję przyjść do muzeum ze smarftonem i słuchawkami, i pobrać aplikację MET (w muzeum działa bezpłatne wifi), która ułatwi poruszanie się po ogromnym gmachu muzeum: można wybrać konkretną trasę tematyczną lub przewodniki po wybranych wystawach. Tym samym oszczędzamy na wypożyczeniu uboższego w funkcje audioguide’a.
Co mnie podobało się najbardziej? Zdecydowanie ogromne zasoby sztuki europejskiej z XIX i XX wieku, unikalne eksponaty pochodzące z Bliskiego Wschodu czy artefakty z Indonezji. Największe tłumy tymczasem spotkamy przy zrekonstruowanej piramidzie egipskiej – to chyba najczęściej obfotografowywany obiekt w MET.
Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Central Parku
Czwartek: The Museum of Arts & Design
2 Columbus Circle
http://www.madmuseum.org
Wstęp na zasadzie pay what you wish w czwartki w godz. 18-21
Atrakcyjność: 1/5
Czas zwiedzania: 1h
W przypadku tego muzeum moja niska ocena podyktowana jest faktem, że wystawa stała była zamknięta, a dostępne wystawy czasowe w zupełności nie przypadło mi do gustu. Niemniej jednak polecam i tak wybrać się w okolice Columbus Circle – może będziecie mieć nieco więcej szczęścia!
Wskazówka: Można połączyć ze zwiedzaniem Rockefeller Center
Piątek: The Museum of Modern Art (MOMA)
11 West 53 Street
http://www.moma.org
Wstęp bezpłatny w piątki w godz. 16-20. Mimo ostrzeżeń na stronie muzeum, kolejka do wejścia posuwa się dość sprawnie, ale i tak trzeba liczyć się z tłumem zwiedzających
Atrakcyjność: 5/5
Czas zwiedzania: min. 3h
MOMA uważana jest przez wielu na najlepsze muzeum Nowego Jorku. Nie mam w tym żadnej przesady – to w końcu tu zobaczyć można słynne puszki zupy firmy Campbell czy pop-artowe portrety Marylin Monroe, za którymi stoi Andy Warhol. Wszyscy chcą mieć zdjęcie na tle „Gwieździstej nocy” Van Gogha, czy obejrzeć abstrakcje Picassa czy symboliczne obrazy Gustava Klimta. A przecież to dopiero wierzchołek góry lodowej! Kolekcja muzeum zawiera w końcu ponad 200.00 pozycji – można tu spędzić długie godziny.
Przy okazji zwiedzania MOMY naszła mnie refleksja, czy nie byłoby dobrym pomysłem wprowadzenie dnia, w którym będzie obowiązywał całkowity zakaz używania aparatów fotograficznych i smartfonów. Mam wrażenie, że wielu zwiedzających przyszło tu zrobić sobie selfie, a nie z bliska obejrzeć pociągnięcia pędzla Henriego Rousseau…
Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Roosevelt Island
Piątek: The Whitney Museum of American Art
99 Gansevoort Street
http://whitney.org/
Wstęp na zasadzie pay what you wish w piątki w godz. 19-21. Kolejka do wejścia może ciągnąć się przez dwie ulice, ale posuwa się dość sprawnie
Atrakcyjność: 4/5
To chyba jedyne muzeum, w którym widziałem Amerykanów w garniturach i żakietach. Może to randki, a może hołd złożony wspaniałym artystom? A może te odświętne stroje biorą się z tego, że dla części nowojorczyków to pierwsza okazja do odwiedzenia nowego gmachu instytucji. W kwietniu w rejonie od lat utożsamianym z nowojorską bohemą, tj. w Greenwich Village, tuż przy wejściu do nadziemnego parku The High Line, otwarto zaprojektowany przez Włocha Renzo Piano rozpasany przeszklony gmach, do którego przeniesiono ponad 21 tysięcy prac znajdujących się w kolekcji muzeum. To dzieła wyłącznie amerykańskich artystów tworzących w XX wieku, wśród nich Edwarda Hoopera, Andy’ego Warhola, Jacksona Pollocka, czy Roya Lichtensteina.
Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Greenwich Village i Chelsea oraz The High Line
Przy okazji mała obserwacja i porada: w ciągu jednego dnia nie polecam zwiedzać dwóch muzeów, szczególnie tych dużych, choć sam musiałem zrobić tak w piątek – ilość eksponatów i wrażeń wizualnych i estetycznych jest trudna w konsumpcji.
Czy chcielibyście dodać coś do mojej listy – w końcu muzeów w Nowym Jorku są setki. Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza!
0 komentarzy